26.9 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

«Βουνό» αρνητικών επιδόσεων και 4η πιο βαριά ήττα για την ΑΕΚ

Για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν και συνολικά 5η φορά στην ιστορία της Basket League η ΑΕΚ θα συμμετέχει στη σειρά των μικρών τελικών. Η διαφορά όμως των προηγούμενων με τη φετινή είναι πως θα έχει για πρώτη φορά το πλεονέκτημα έδρας. Είχε αγωνιστεί με μειονέκτημα το 1998, το 2000, το 2004 και το 2016.

Η ΑΕΚ πέρασε ένα δύσκολο απόγευμα και το -38 εκτός από τη 2η πιο βαριά ήττα της ιστορίας της κόντρα στον Παναθηναϊκό από καταβολής Α1 (από το 1986) συνιστά και ισοφάριση της 4ης ευρύτερης ήττας της συνολικά στο Πρωτάθλημα. Με 38 είχε χάσει από τον Παναθηναϊκό την περίοδο 2009-10 (85-47) και από τον ΠΑΟΚ την περίοδο 1990-91 (114-76).

Ενδεικτικό της κακής εικόνας της σήμερα, είναι το γεγονός ότι μόνο ένας παίκτης της έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο ranking. Ηταν ο Δημήτρης Μαυροειδής με 10.

Η ήττα συνοδεύτηκε από οχτώ συνολικά αρνητικά ρεκόρ περιόδου.

Η ΑΕΚ δέχτηκε 105 πόντους που είναι η χειρότερη αμυντική επίδοση της για παιχνίδι 40 λεπτών. Είχε δεχτεί 106 από τον Παναθηναϊκό στην κανονική περίοδο αλλά μετά από δύο παρατάσεις.

Το παθητικό των 32 πόντων της 4ης περιόδου μάλιστα αποτελεί επίσης αρνητική επίδοση περιόδου στην Basket League αφού είχε  δεχτεί 30 στην 4η περίοδο του προηγούμενου αγώνα της σειράς.

Σουτάροντας με 13,33% στα τρίποντα (2/15) η ΑΕΚ σημείωσε τη χειρότερη φετινή επίδοση της. Η προηγούμενη ήταν εκείνη του 15,62% (5/32) του εντός έδρας αγώνα με την Κύμη. Αρνητικό ρεκόρ περιόδου είναι και τα δύο εύστοχα τρίποντα καθώς είχε τέσσερα εντός έδρας με τον Ολυμπιακό.

Υπάρχει όμως και συνέχεια. Η ΑΕΚ σημείωσε τις χειρότερες φετινές επιδόσεις της τόσο με τα 14 αμυντικά ριμπάουντ (είχε 16 εκτός έδρας με τον Κολοσσό) όσο και με τα 22 στο σύνολο (είχε 24 εντός έδρας κόντρα στον Κολοσσό).

Αρνητικό ρεκόρ για την «ένωση» ως τυπικά έστω γηπεδούχου, είναι και οι 10 ασίστ που καταγράφηκαν στην στατιστική της καθώς το προηγούμενο ήταν εκείνο των 12 του αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Στατιστικά αυτό ήταν το χειρότερο εντός έδρας παιχνίδι της ΑΕΚ στο φετινό Πρωτάθλημα όπως δείχνουν οι 52 βαθμοί στο σύστημα αξιολόγησης. Είχε 58 κόντρα στον Ολυμπιακό.

Photo Credits: Eurokinissi