14.6 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Βλέπει τελικό η Βίρτσμπουργκ, μικρό προβάδισμα για Σάσαρι (vids)

Μια ανάσα από τον τελικό του FIBA Europe Cup μετά την εκκωφαντική επικράτηση έναντι της Βαρέζε. Μικρό προβάδισμα πήρε στο Ισραήλ η Σάσαρι που στην έδρα της θα κοιτάξει να τσεκάρει το εισιτήριο. Την επόμενη εβδομάδα οι μεγάλες ρεβάνς.

Χαποέλ Χολόν - Ντιναμό Σάσαρι 89-94

Μικρό αλλά ουσιαστικό προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς του FIBA Europe Cup. Οι Ιταλοί επικράτησαν 89-94 στο Ισραήλ και φέρνουν σε δύσκολη θέση την Χολόν. Στην αναμέτρηση κυριάρχησαν οι χαλαρές άμυνες οι επιθέσεις μικρής διάρκειας και η μεγάλη ευστοχία και των δύο ομάδων. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς καθώς οι ομάδες δεν μπορούσαν να χτίσουν προβάδισμα. Στην τέταρτη περίοδο η Σάσαρι ήταν πιο ψύχραιμη φτάνοντας σε αυτή την σημαντική νίκη. ο Ρεσόν Τόμας με 21π ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ιταλών με τον Πολονάρα να σημειώνει 17π. Ο Γουόλντεν με 26π ο καλύτερος της Χολόν.

Βαρέζε - Βίρτσμπουργκ 66-89

Ισοπεδωτική και με με ενάμισι πόδι στους τελικούς του FEC είναι η Βίρτσμπουργκ που εκμεταλλεύτηκε τα παιδιάστικα λάθη των Ιταλών που στο δεύτερο ημίχρονο κατέρρευσαν. Η Βαρέζε ήταν σοβαρή μόνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι η Γερμανική ομάδα και δεν κοίταξε πίσω ποτέ. Οι Χούλς και Γουέλς έτρεξαν επιθετικά τους νικητές. Ο Κέιν ξεχώρισε στο εφιαλτικό βράδυ της Βαρέζε.