25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Βιτόρια για την… Ουνικάχα Μάλαγα (Vids)

Αγώνας να χαίρεσαι να τον βλέπεις έγινε στη Βιτόρια, αφού είχε λίγο (έως πολύ) από πολλά: Ένταση, συγκλονιστική εξέλιξη, ωραίες φάσεις και πάθος. Ως το φινάλε με την Ουνικάχα Μάλαγα να παγώνει το γήπεδο με το τελικό 75-79, αφήνοντας την Μπασκόνια με την πίκρα του ηττημένου, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της ACB.

Η Μπασκόνια ήταν αυτή που έκανε πρώτη ένα βηματάκι μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (27-24 στο 13'20''), με την Ουνικάχα Μάλαγα να απαντά άμεσα (31-34, 18'35'') και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με τη μικρότερη δυνατή διαφορά υπέρ της (35-36). Οι Βάσκοι έδειξαν πως θα "καθαρίσουν" το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, όταν πήραν ένα προβάδισμα 9 πόντων (47-38, 25'10''), το οποίο έδειξαν πως μπορούσαν και να το διατηρήσουν (51-42, 27').

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πάντως είχε άλλη άποψη και ανέλαβε να οδηγήσει την ομάδα του πίσω στο παιχνίδι και να της δώσει και το προβάδισμα που έφτασε στο +8 (58-66, 31'35'') με ένα επιμέρους 7-24! Σχεδόν πέντε λεπτά αργότερα ο Σίτο Αλόνσο έβλεπε τους παίκτες του να ανακτούν το προβάδισμα με τον Μπλάζιτς (67-66, 35'20''). Δύο τρίποντο του Κάρλος Σουάρεθ ανέλαβαν να αλλάξουν και πάλι την εικόνα, διαμορφώνοντας το 67-62 (37'20''). Ο Σμιθ έγραψε το 70-74 (38'10''), ο Λάρκιν από τη γραμμή έγραψε το 73-74 (39') και στα 40'' ο Νέντοβιτς ήρθε να γράψει το 73-76. Ο Μπομπουά είχε 2/2 βολές, ο Ντίαθ 1/2 με 16'' για το τέλος και το σκορ στο 75-77. Ο Χάνγκα πήρε την μπάλα, πήγε προς το καλάθι, ίσως και λίγο πιο γρήγορα από ότι θα έπρεπε, αστόχησε, η μπάλα πήγε στα χέρια των φιλοξενούμενων, ο Ούγγρος έκανε φάουλ, αλλά ο Σμιθ ήταν εύστοχος και διαμόρφωσε το τελικό 75-79, δίνοντας τη νίκη στην Ουνικάχα Μάλαγα.