15.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Βιλερμπάν-Ζαλγκίρις 88-76: Νικηφόρα πρεμιέρα με τρομερό Οκόμπο! (pics)

Νικηφόρα πρεμιέρα με καλή εμφάνιση για τη Βιλερμπάν! Με το "δεξί" ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για την Ευρωλίγκα η Βιλερμπάν που επικράτησε της Ζαλγκίρις με 88-76. Για τους νικητές μεγάλο ματς έκαναν οι Οκόμπο (23 πόντους) και Φαλ (12 πόντους, 9 ριμπάουντ), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 21 πόντους.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Βιλερμπάν να πατάει καλύτερα στο παρκέ εκμεταλλευόμενη το πλεονέκτημά της στο "ζωγραφιστό" με την παρουσία του Φαλ και να παίρνει εύκολους πόντους κοντά στο καλάθι. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους (19-16). Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία της αναμέτρησης και... "πάτησαν το γκάζι" με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +13 (38-25 στο 17'), έχοντας τον Οκόμπο να εκτελεί από την περιφέρεια. Η ανάπαυλα βρήκε τη Βιλερμπάν να προηγείται με οκτώ πόντους (44-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις εμφανίστηκε καλύτερη στο παρκέ, έκοψε τη διαφορά και ισοφάρισε (50-50 στο 25'). Σε αυτό το σημείο η Βιλερμπάν αντέδρασε και με τρία διαδοχικά τρίποντα πήγε τη διαφορά στο +9 (59-50 στο 27'). Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 63-55 υπέρ των γηπεδούχων.  Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε, η Βιλερμπάν διατήρησε αρχικά και εν συνεχεία αύξησε τη διαφορά που έφτασε μέχρι και το +20 (76-56 στο 33'). Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι δραματικά και η Βιλερμπάν έφτασε στην πρώτη της νίκη στην πρεμιέρα της στην Ευρωλίγκα με σκορ 88-76.

Ο MVP: Σε ένα ματς που η Βιλερμπάν είχε επιθετικό πλουραλισμό και πολλούς παίκτες που ξεχώρισαν, ο Έλι Οκόμπο έκλεψε την παράσταση! Με 23 πόντους και 100% ευστοχία σε σουτ εντός πεδιάς (9/9) ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με τη Βιλερμπάν να εκτελεί με υψηλό ποσοστό τόσο έξω από τα 6.75μ (47.8%), όσο και μέσα από τη γραμμή του τριπόντου (60%), κυριαρχώντας παράλληλα και στον τομέα των ριμπάουντ (31), ήρθε η επικράτηση επί της Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-36, 63-55, 88-76