18.6 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Βιλερμπάν-Εφές 75-73: Με «σφραγίδα» Κώστα! (vids)

Απίστευτη ανατροπή στη Λυών! Η Βιλερμπάν του Κώστα Αντετοκούνμπο γύρισε ένα χαμένο ματς απέναντι στην Εφές και με φόλοου του Έλληνα ψηλού, που με τον τρόπο του άναψε τη «σπίθα» της ανατροπής, νίκησε με 75-73, σοκάροντας το σύνολο του Εργκίν Αταμάν και αφήνοντάς το στον προβληματισμό του, αφού ο απολογισμός αυτή τη στιγμή είναι στο 0-3 για τους πρωταθλητές Ευρώπης, τη στιγμή που οι Γάλλοι... τρελαίνουν τους πάντες με 3/3.

Η ισορροπία στην αρχή του παιχνιδιού υπήρχε για ένα τετράλεπτο (8-8), όταν και η Εφές βρήκε ρυθμό κι έδειξε αποφασιστικότητα, με τον Μίτσιτς να την παίρνει από το χέρι και να την οδηγεί στο +10 (15-25 στο 9'), αν κι ένα γρήγορο 5-0 των Γάλλων τους κράτησε από το να αποπροσανατολιστούν πλήρως (20-25). Η τουρκική ομάδα διατήρησε το πάνω χέρι, πάντως, στη δεύτερη περίοδο, με τον Λάρκιν να βρίσκει επίσης ρυθμό και να συνθέτει το... γνωστό τρομοκρατικό δίδυμο με τον Σέρβο, ενώ οι βοήθειες του Μοερμάν έκαναν επίσης τη διαφορά στη ρακέτα (35-49).

Ο Πλάις πήρε τη σκυτάλη για την Εφές με λύσεις στη ρακέτα, διατηρώντας τον καλό της επιθετικό ρυθμό, φτάνοντας τη διαφορά και στο +6 (42-58), αλλά οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να τα παρατήσουν, με τον Λακόμπο να παίζει... σχεδόν μόνος του στην αρχή και να προσπαθεί να βρει συμπαράσταση, για να σκοράρει ο Αντετοκούνμπο για το 53-62 του τρίτου δεκαλέπτου, που έδινε ελπίδα.

Με βάση την ψυχολογία που έδωσε αυτό το μονοψήφιο νούμερο, έγινε και η ανατροπή, με το δίδυμο Λακόμπ-Κώστα να συνεχίζει και τον Χάουαρντ να ισοφαρίζει με τρίποντο στα μέσα της τελευταίας περιόδου (67-67). Ο ίδιος παίκτης έδωσε και το προβάδισμα με 71-70 στο 38ο λεπτό και το καλάθι του Οκόμπο έδειχνε να βάζει πολύ δύσκολα στους φιλοξενούμενους, αλλά ο Μίτσιτς φώναξε με μακρινό σουτ πάλι «παρών» για το 73-73 στα 80" για τη λήξη. Τα επόμενα δευτερόλεπτα πέρασαν με τις καρδιές να σπάζουν και τη λύση έδωσε ο Αντετοκούνμπο με το «χρυσό» φόλοου στα 12", που «έγραψε» το τελικό 75-73, αφού ο Λάρκιν αστόχησε στο τρίποντο της νίκης για τους Τούρκους.

Δεκάλεπτα: 20-25, 35-49, 53-62, 75-73

ΤΟ ΘΕΙΟ ΧΕΡΙ: Ο Κώστας Αντετοκούμπο δεν ήταν σε όλο το ματς σταθερά σε υψηλή απόδοση, αλλά ήταν εκείνος που, μαζί με τον Πολ Λακόμπ, άναψε τη «σπίθα» της ανατροπής. Ο Έλληνας ψηλός ήταν πρωτεργάτης της ανατροπής και, επιπλέον, εκείνος που με το δικό του καλάθι διαμόρφωσε το τελικό σκορ, τελειώνοντας με 10 πόντους, 5/6 δίποντα και τέσσερα ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το ματς κρίθηκε, τελικά, στις λεπτομέρειες, κι εκεί μετρούν τα πέντε παραπάνω λάθη της Εφές, που είχε 19 έναντι 14 της Βιλερμπάν. Παράλληλα, η τουρκική ομάδα είχε δύο παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (5-7) και, από τη στιγμή που τα σουτ εντός παιδιάς ήταν ουσιαστικά ισοσκελισμένα, οι συνολικά τρεις παραπάνω γαλλικές κατοχές σίγουρα έπαιξαν ρόλο στην τελική οικονομία του ματς.