23.7 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Βιάζεται για το Final Four η Ρεάλ! (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης "καθάρισε" την Νταρουσάφακα με 89-78 και θα γυρίσει στην Κωνσταντινούπολη για το Final Four.

Οι Ισπανοί με μπροστάρη, ποιον άλλον, τον Γιουλ που σημείωσε 10 πόντους  στην πρώτη περίοδο, είχαν σταθερά το προβάδισμα, ωστόσο ο Γουόναμεϊκερ (10π.) κρατούσε την Νταρουσάφακα στο ματς (21-24). Οι Τούρκοι προσπέρασαν, μάλιστα, με έμμεσο τρίποντο του Ζίζιτς για το 28-26 στο 14’. Η «βασίλισσα» πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα, έχοντας μπροστάρηδες τους Ντόντσιτς και Τόμπκινς , και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 38-45.

Ο Γιουλ έστειλε τους Μαδριλένους στο +11, 38-49, αλλά η ομάδα του Μπλατ άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και με τρίποντο του Ουίλμπεκιν πλησίασε 49-52 στο 25’. Ακολούθησε ξέσπασμα των Ισπανών για το 58-71 στην τρίτη περίοδο.  Η Ρεάλ έφτασε στο +17, 65-82, αγγίζοντας την πρόκριση στο Final Four. Η «Νταρού» προσπάθησε να μειώσει και δύομισι λεπτά πριν το τέλος κατέβασε στο -8, 74-82.

ΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΔΕΣ: Σέρχιο Γιουλ με 17 πόντους και Τρέι Τόμπκινς με 15 έβαλαν τις βάσεις για το 3-1 της Ρέαλ.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ελάχιστη δημιουργία της Νταρουσάφακα (7 ασίστ) αποτέλεσε τροχοπέδη στην προσπάθεια να απειλήσει άμεσα την Ρεάλ για το 2-2.