25.6 C
Σάββατο, 12 Οκτωβρίου, 2024

“Βασιλικό” break! (vid)

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς σημείωσε τριπλ νταμπλ (26π., 13ασ., 11ρ.), το 21ο της καριέρας του στα πλέι οφ κι έχει τα περισσότερα μετά τον Μάτζικ Τζόνσον (30) στην ιστορία του ΝΒΑ. Χάρη σε αυτό οι Καβαλίερς νίκησαν μέσα στο Τορόντο τους Ράπτορς με 113-112 στην παράταση κι έκαναν το break στον εναρκτήριο αγώνα της σειράς των ημιτελικών της Ανατολής. Παρ' όλα αυτά ο "βασιλιάς" παραδέχθηκε ότι "μάλλον έκανα ένα από τα χειρότερα φετινά μου παιχνίδια! Ευτυχώς που οι συμπαίκτες μου βγήκαν μπροστά όταν δεν ήμουν καλός"!

Δεν είχε και εντελώς άδικο πάντως. Παρ' όλο που στα φετινά πλέι οφ έχει μέσο όρο σκοραρίσματος κοντά στους 40 πόντους, στο Τορόντο έμεινε στους 26 σουτάροντας 1/8 τρίποντα και 12/30 σουτ συνολικά. Κοινώς... τα έσπασε και είναι αλήθεια πως χρειάστηκαν να παίξουν αρκετοί άλλοι συμπαίκτες του καλά για να γίνει η δουλειά. Ο Τζέι Αρ Σμιθ τελείωσε με 20 πόντους, ο Κάιλ Κόρβερ με 19, ο Τζεφ Γκριν με 16 και ο Τρίσταν Τόμπσον με 14 και 12 ριμπάουντ. Ο ΛεΜπρόν πάντως έβαλε στο τελευταίο 1,5 λεπτό της κανονικής διάρκειας τα δυο καλάθια με τα οποία η ομάδα του ισοφάρισε και πήγε το παιχνίδι στην παράταση.

Οι Ράπτορς "αυτοκτόνησαν". Προηγούνταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με διαφορά 10 πόντων στην τελευταία περίοδο, παρ' όλα αυτά δεν τα κατάφεραν. Στο τέλος της κανονικής περιόδου έκαναν τέσσερα διαδοχικά σουτ για τη νίκη, όλα άστοχα! Τελευταίος σούταρε, 3'' πριν από το φινάλε, ο Βαν Φλιτ, ο οποίος ήταν ο μοιραίος παίκτης τους, καθώς έχασε και το τελευταίο σουτ στην παράταση, που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη. Πήγε στράφι κατ' αυτό τον τρόπο η φοβερή εμφάνιση του Γιόνας Βαλανσιούνας, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 21 ριμπάουντ, αλλα στην τελευταία περίοδο είχε μόλις 1/7 σουτ. Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν σκόραρε 22 πόντους και ο Κάιλ Λόουρι είχε 18 πόντους και 10 ασίστ.