25.2 C
Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

Βασιλική νίκη επί της Άλμπα (vids, pics)

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στο τελικό 91-62 επί της Άλμπα Βερολίνου στην Ισπανία και στο 11-5,  χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και με πολλούς και διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έδειξε πως μπορεί να ξεπεράσει την απουσία του Καμπάτσο, αλλά και αυτή του Άντονι Ράντολφ, ο οποίος τραυματίστηκε στον αγώνα με τον Ολυμπιακό την περασμένη εβδομάδα.

Μετά απο ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο οι Μαδριλένοι παίζοντας το δικό τους μπάσκετ άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά. Με ένα 11-2 έφτασαν στο 39-25 με τρία συνεχόμενα τρίποντα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +17 (43-26, 19’) με τον Κοσέρ να οδηγεί την ομάδα, έχοντας ο ίδιος δέκα πόντους και τρεις ασίστ, παίρνοντας τη σκυτάλη από τον εξαιρετικό στην πρώτη περίοδο Ουσμάν Γκαρούμπα. Από την άλλη η Άλμπα έδειχνε να μην έχει το «μυαλό» στο παρκέ, καθώς ο Λουκ Σίκμα περιορίστηκε στους δύο πόντους στο πρώτο ημίχρονο από την άμυνα των Ισπανών.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο και σε 1’30’’ ο Τζέισι Κάρολ είχε 2/2 τρίποντα και η διαφορά έφτασε στο +19 (53-34). Ο Ταβάρες, κυρίαρχος και πάλι στη ρακέτα, οδήγησε στο +21 (57-36, 24’) και ο Κάρολ απλά συνέχισε για το +24 (60-36, 24’24’’) με τον Λαπροβίτολα να τον μιμείται για το 63-36 (25’) και το 70-39 (27’35’’) με την άμυνα ζώνης της Άλμπα να μην φέρνει τα αποτελέσματα που περίμενε ο Αϊτο Ρενέσες.

O ρυθμός της Ρεάλ Μαδρίτης έπεσε στην τέταρτη περίοδο, ο Σίκμα βρήκε κάποια σουτ για να μειώσει (78-58, 35'40''). Η Άλμπα, όμως, σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να απειλήσει τους Ισπανούς που άνοιξαν και πάλι τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 91-62.

MVP: Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν σαν να κάνει μια σκυταλοδρομία με διαφορετικό παίκτη να κάνει ένα βήμα μπροστά ανά διάστηματα. Αυτός που ήταν σταθερά απειλή και δημιούργησε πρόβλημα σε κάθε σουτ ήταν ο Ουόλτερ Ταβάρες, ο οποίος άφησε το παιχνίδι με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και τρία κλεψίματα.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η Ρεάλ Μαδρίτης ταξιδεύει στην Κωνσταντινούπολη για τον αγώνα με την Αναντόλου Έφες (29/12. 19.30) και η Άλμπα Βερολίνου υποδέχεται την Ζαλγκίρις Κάουνας (29/12, 21.00).

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Ντιφαλά, Τραβίτσκι

Δεκάλεπτα: 19-18, 45-30, 72-44, 91-62