22.2 C
Κυριακή, 26 Μαΐου, 2024

“Βασίλισσα” ήταν η Μπαρτσελόνα (vids)

Η Μπαρτσελόνα νίκησε για τέταρτη φορά φέτος τη Ρεάλ και τρίτη μέσα στη Μαδρίτη. Το τελικό 76-81 για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας την έφερε στο 21-8, στην κορυφή της κατάταξης, αφήνοντας τους Μαδριλένους στο 17-12 και στην έκτη θέση.

Ο Νικ Καλάθης βρέθηκε νωρίς σε πρώτο ρόλο και οδήγησε την ομάδα του στο 0-7 (2’37’’) και το 3-10 (3’) με ένα τρίποντο, παίρνοντας την μπάλα από τα χέρια του Ταβάρες. Η Μπαρτσελόνα φαινόταν εξαιρετικά διαβασμένη και οδήγησε την Ρεάλ σε τέσσερα λάθη στα τρία πρώτα λεπτά. Η «βασίλισσα» άρχισε σταδιακά να βρίσκει το ρυθμό της επιθετικά, για να κάνει και το πρώτο προσπέρασμα (14-13, 6’25’’) με τον Αλοθέν να γίνεται η πλέον αξιόπιστη λύση της.

Ο Αμπάλδε πήρε τη σκυτάλη στο δεύτερο δεκάλεπτο (8π. σε αυτό το διάστημα), αλλά οι Καταλανοί έπαιρναν το προβάδισμα ξανά και ξανά κάθε φορά που εφάρμοζαν το πλάνο του Γιασικεβίτσιους που ήθελε τους ψηλούς να σουτάρουν απ’ έξω (Σμιτς, Οριόλα), τραβώντας τον Ταβάρες και τους Χάνγκα, Χίγγινς, Καλάθη να ποστάρουν ειδικά απέναντι στον Λαπροβίτολα. Το αποτέλεσμα ήταν μετά το 19-24 με buzzer beater του Κούριτς (10’) να γραφτεί και το 25-29 (12’30’’). Ένα 6-0 έγραψε το 31-29 (14’30’’). Παρά τα 5/5 τρίποντα τη Ρεάλ στη δεύτερη περίοδο, η Μπαρτσελόνα έφτασε στο 35-41 (19’), αλλά το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι.

To ντέρμπι συνεχίστηκε (38-43 στο 20'20'', 46-45 στο 24'20'', 51-55 στο 28') με τους Λάσο και Γιασικεβίτσιους να ξεσπάνε ουκ ολίγες φορές προς παίκτες και (ιδιαίτερα ο πρώτος) διαιτητές. Το σκηνικό δεν άλλαξε. Κάθε φορά που η μία ομάδα έπαιρνε ένα προβάδισμα, η άλλη ισοφάριζε ή προσπερνούσε και ξανά το ίδιο. Η Μπαρτσελόνα είχε ένα μια μικρή υπεροχή, την οποία κατάφερε να κεφαλοποιήσει προς το φινάλε (72-77, 39') για να φτάσει στη νίκη με το τελικό 76-81.

ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΙ: Η ήδη ταλαιπωρημένη από τραυματισμούς Ρεάλ Μαδρίτης (είχε εκτός σήμερα τους Ράντολφ, Φερνάντεθ και Γιουλ) είδε 16’’ πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου τον Τάιους να πέφτει μόνος του στον αιφνιδασμός και να βγαίνει χωλαίνοντας δείχνοντας προς τον δεξί του αστράγαλο. Με 1'50'' να απομένει τον ίδιο δρόμο, με τον ίδιο τρόπο πήρε και ο Άνταμ Χάνγκα.

ΠΕΡΙΕΡΓΟ: Ο Μίροτιτς ευστόχησε στο πρώτο του εντός πεδιάς μόλις στο 15’, από ασίστ του Νικ Καλάθη, η οποία ήταν η πρώτη στον αγώνα μετά από μιάμιση περίοδο.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (18/3, 22.00), ενώ η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο (19/3, 21.45)

Διαιτητές: Ρίζικ, Πατέρνικο, Πέτεκ

Δεκάλεπτα: 19-24, 38-41, 54-57, 76-81