23.9 C

Βαριά άρρωστος…

Σε ένα επικό παιχνίδι που έσπασε καρδιές, ο Παναθηναϊκός γνώρισε οδυνηρή ήττα στην δεύτερη παράταση στο ΟΑΚΑ με 106-105 από την ελλειπή Άλμπα Βερολίνου, δείχνοντας φαρδιά πλατιά στο παρκέ όλα τα προβλήματα που τον διακατέχουν την φετινή σεζόν, ενώ δεν γλύτωσε την γιούχα από το κοινό του. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Αργύρης Πεδουλάκης αποφάσισε να παίξει την παρτίδα με 6 μόλις ενεργούς παίκτες, ενώ στράφι πήγε η τρομερή εμφάνιση του Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος είχε 39 πόντους. Έτσι οι «πράσινοι» πλέον βρίσκονται στο 4-4, έχοντας χάσει δυο εντός έδρας παιχνίδια.

Η Άλμπα Βερολίνου του Αίτο Ρενέσες ήρθε στην Αθήνα χωρίς τους βασικούς Σίβα, Έρικσον, και Κάβανο, αλλά είδε όλους τους παίκτες του να ανεβάζουν την απόδοση τους, και να παίρνουν αέρα από την ...αεράμυνα του Παναθηναϊκού, ο οποίος δέχθηκε 58 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας  33/53 δίποντα, 9/25 τρίποντα και έξι διψήφιους, με τον Ισπανό προπονητή να μοιράζει εξαιρετικά τον χρόνο, παίρνοντας πολλά πράγματα από τον εξαιρετικό Χέρμανσον (20 π., 10 ασίστ), ενώ κλειδί της νίκης ήταν ο Νοκό (17 π., 7/9 διπ., 5 ριμπ.) και ο Σίκμα (14 π., 10 ριμπ.), ο οποίος με γκολ-φάουλ στα 8,9'' της δεύτερης παράτασης χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε διαζύγιο από την άμυνα, και ουσιαστικά προσπάθησε με το ατομικό ταλέντο των παικτών του να πάρει τη νίκη, με τους 39 πόντους του Παπαπέτρου να μην έχουν αντίκρισμα  (9/10 διπ,, 6/12 τριπ., 5 ριμπ., 3 ασίστ, 41 αξιολόγηση), ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ουάιλι (22 π., 7/11 διπ.) και Παππάς (14 π.). Ο Καλάθης ήταν εκτός κλίματος αγώνα, έχοντας 10 πόντους, 10 ασίστ και 9 λάθη σε 43 λεπτά συμμετοχής. Χαρακτηριστική τελευταία φάση της δεύτερης παράτασης, όπου ο Έλληνας τεχνικός θυμήθηκε τον Ράις (δεν πέτυχε πόντο), με τον Αμερικάνο να παίρνει την τελευταία επίθεση, επιχειρώντας τρίποντο και μην βρίσκοντας καν στεφάνι, σε μια από τις σπάνιες εμφανίσεις του στα 9'15'' που αγωνίστηκε.

Το παιχνίδι

Το πρώτο ημίχρονο θα περάσει στην ιστορία ως μνημείο επιθετικής παραγωγής ή αμυντικής αδιαφορίας για τους «πράσινους», ο οποίοι ουσιαστικά δεν έδειξαν να ασχολούνται με τα μετόπισθεν, έχοντας δεχθεί 58 πόντους με 17/23 δίποντα και 7/13 τρίποντα. Από τις πρώτες φάσεις φάνηκε το που θα οδηγούσαν οι Γερμανοί το παιχνίδι, οι οποίοι παρά τις απουσίες του έδειξαν να παίζουν σωστό μπάσκετ, και πάρα το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 26-22 στο 8', έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 31-31, έχοντας 11/12 δίποντα και 3/6 τρίποντα, την ίδια ώρα που ο Παπαπέτρου με 13 πόντους (5/6 διπ., 1/1 τριπ.), προσπαθούσε για το «τριφύλλι». Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αίτο Ρενέσες συνέχιζε να σκοράρει με συνέπεια, και έτσι με τον Μέισον έφτασαν την διαφορά και στο +10 (35-45). Η μοναδική αναλαμπή των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη έφερε τον Παναθηναϊκό με ένα 8-0 να μειώνει σε 43-45 στο 17', αλλά από εκεί και πέρα ξέχασε την άμυνα, με τον Γιεντράιτις να κλείνει το ημίχρονο στο 58-49 για την Άλμπα.

Μια από τα ίδια και το τρίτο δεκάλεπτο, όπου μπορεί ο Παναθηναϊκός να αποφάσισε να ασχοληθεί και με τα αμυντικά του καθήκοντα, φέρνοντας το -13 (49-62) στο - 2 (64-66) στο 27', αλλά αίφνης έμεινε πίσω και πάλι με -8 (66-74), με τον «αφιονισμένο» Παπαπέτρου να σώζει τα προσχήματα και τον 26ο του πόντο να μειώνει στο 69-74, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο. Ο διεθνής φόργουορντ ήταν αυτός που μαζί με τον Ουάιλι κράτησαν όρθιους τους πρωταθλητές Ελλάδας, και έτσι ο Τόμας με μακρινό δίποντο στο 1'09'' τους έδωσε και το προβάδισμα με 87-86. Ο Καλάθης με 1/2 βολές στα 26'' ισοφάρισε σε 88-88, με τον Χέρμανσον αρχικά και τον Τίεμαν στη συνέχεια να αστοχούν, και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Δεν άλλαξαν πολλά ούτε στην πρώτη παράταση, με τον Παναθηναϊκό να εμφανίζεται ασύνδετος, και να καταφέρνει ουσιαστικά χάρη στο επιθετικό ένστικτο του Παππά να φτάσει στο 98-96 με τρίποντο στα 39'', για να ισοφαρίσει ο Χέρμανσον με ατομική ενέργεια σε 98-98 στα 20''. Στην τελευταία επίθεση οι «πράσινοι» εμφάνισαν ξαφνικά τον Ράις στο παρκέ, ο Καλάθης πάσαρε στον Τόμας, αυτός αστόχησε εξ' επαφής και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση. Έτσι, στο  δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο η κούραση των παικτών των «πρασίνων»  ήταν ξεκάθαρη, με αποκορύφωμα το γκολ-φάουλ του Σίκμα στα 8,9'' με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 106-105 για τους Γερμανούς, και τον Ράις να εμφανίζεται ξανά στο παρκέ...και να μην βρίσκει ούτε στεφάνι στο τρίποντο που επιχείρησε.

Οι αριθμοί : Ο Παναθηναϊκός υποτίθεται ότι δημιούργησε ένα από τα καλύτερα ρόστερ που μπορούσε να έχει το καλοκαίρι, αλλά παρά την απουσία του Φριντέτ, ο Αργύρης Πεδουλάκης δεν άνοιξε καθόλου το ροτέισον της ομάδας του παρουσιάζοντας την εξής εικόνα. Ο Παπαπέτρου αγωνίστηκε 49 λεπτά, ο Τόμας 45 λεπτά, ο Καλάθης 43 λεπτά, ο Ουάιλι 41 λεπτά και ο Παππάς 38 λεπτά, ενώ ο επόμενος είναι ο Τζόνστον στα 14 λεπτά και τους μόλις 2 πόντους, με την διαφορά να είναι χαώδες. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο πενταδάτος Μήτογλου αγωνίστηκε για 1'07'', ενώ σε παιχνίδι 50 λεπτών δεν πήραν δευτερόλεπτο Βουγιούκας με Μπεντίλ, την ίδια ώρα που οι ημίψηλοι των Γερμανών έκαναν πάρτι.

Το πρόσωπο : Παρά την ήττα αυτό είναι ο Ιωάννης Παπαπέτρου, με ένα σωρό ατομικά ρεκόρ να μην περνούν απαρατήρητα. Πέτυχε 39 πόντους με 9/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 3/4 βολές, , 5 ριμπάουντ., 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 41 στο σύστημα αξιολόγησης. Μάλιστα στην κανονική διάρκεια πέτυχε 36 πόντους, μην αντέχοντας από την κούραση στις παρατάσεις.

Τα δεκάλεπτα : 31-31, 49-58, 69-74, 88-88, 98-98 (α' παρ), 105-106 (β' παρ)

Διαιτητές : Πούκλ - Πατέρνικο -Μογκούλκοτς