16 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Βαλένθια – Φουενλαμπράδα 96-76: Νίκη και πλεονέκτημα για τις “Νυχτερίδες” (vid)

Tη νίκη που της χαρίζει την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας για τη φάση των προημιτελικών της ισπανικής ACB πήρε η Βαλένθια, η οποία επικράτησε άνετα της Φουενλαμπράδα με 96-76.

Η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να πάρει μία εύκολη νίκη απέναντι στην αδιάφορη Φουενλαμπράδα. Το παιχνίδι για τις "νυχτερίδες" είχε γερές βάσεις στο πρώτο ημίχρονο, καθώς κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα με μία διψήφια διαφορά. Η Φουενλαμπράδα προσπάθησε να επανέρθει στον αγώνα και μάλιστα πήρε και το προβάδισμα για έναν πόντο (63-64) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όμως στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου πάτησε το πόδι στο γκάζι, πραγματοποίησε ένα επι μέρους 33-12 και πήρε μία νίκη που εν τέλει φάνηκε πιο άνετη από όσο πραγματικά ήταν.

Για τη Βαλένθια πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπόγιαν Ντουμπλίεβιτς με 21 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ 14 πόντους πρόσθεσε ο Χέρμανσον. Για τη Φουενλαμπράδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντιαλό με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.