30.6 C
Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

Βήμα πρόκρισης για τη Νίκη Λευκάδας

Εγραψε ιστορία η Νίκη Λευκάδας πετυχαίνοντας την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη. Στο δημοτικό γυμναστήριο του νησιού επικράτησε με 66-59 της Σπαρτάκ Νόγκινσκ και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Eurocup.

Η ελληνική ομάδα είχε ξεφύγει και με 17 πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο, δεν μπόρεσε να την κρατήσει ως τέλος. Εδειξε όμως πολύ καλά στοιχεία και ότι μπορεί να πετύχει  τον στόχο της πρόκρισης στον επαναληπτικό που θα γίνει στις 12 Οκτωβρίου στη Ρωσία.

Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Νίκη όμως στη συνέχεια βρήκε τις λύσεις, πίεσε στην άμυνα και κατάφερε να φτάσει στο +7 (24-15) με το τέλος της πρώτης περιόδου με τις Τσινέκε Ε., Ουόκερ και Μπαλτά να έχουν τραβήξει στο σκοράρισμα.

Η Σπαρτάκ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 26-22 (12’49’’), αλλά η Ελενα Τσικένε έδωσε και πάλι ανάσα στην ελληνική ομάδα (30-23).

Οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα πήραν τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας με καλάθι της Μπαλτά στο +10 (39-29, 17’.30’’). Η ρωσική ομάδα απάντησε κάνοντας το 40-35 για να τελειώσει το ημίχρονο με 42-35.

Η Σπαρτάκ  μπήκε δυνατά στο παρκέ στην επανάληψη και έφερε την αναμέτρηση στο καλάθι (44-42, 23’10’’). Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική με Νίκη Λευκάδας να βρίσκει ρυθμό, πέτυχε εύκολα καλάθια κάνοντας το 58-42 (28’ 15’’) με τρίποντο της Κατερίνας Τσινέκε. Η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα κυριαρχούσε με την Παπαμιχαήλ να διαμορφώνει το 61-44 (32’’).

Οι Ρωσίδες άρχισαν, ωστόσο, να αντιδρούν και με την Αλίκινα να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια μείωσαν σε 65-59 ένα λεπτό πριν το τέλος. Μια βολή της Μπαλτά έκανε 66-59 που ήταν και το τελικό σκορ με τη Νίκη Λευκάδας να κερδίζει και να γράφει ιστορία.

Δεκάλεπτα: 24-15, 42-35, 58-42, 66-59

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Γουόκερ 11, Νάιτ 7, Παπαμιχαήλ 13(1), Στιεπάνοβιτς 1, Τσινέκε Ε. 17, Μπαλτά 11(1), Σύρρα 1, Τσινέκε Κ. 5(1)

ΣΠΑΡΤΑΚ Νογκίνσκ: Πέτσχινα 2, Αντριάνοβα 21, Πετίς, Αλίκινα 10, Ζαμπολότνεα 2, Γκορσχετσίκοβα 6(2), Λύκχο, Γκαρκάβσκαγια 4, Σάμετς 2, Κουζμίνα 12