25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Βήμα μπροστά για Μπρέι και Κολοσσό (pics)

Ο Κολοσσός Ρόδου πήρε την εντός έδρας νίκη που αναζητούσε και τον παίκτη που θα κάνει το βήμα μπροστά μετά τη φυγή του Γκρίφιν, με τον Τι Τζέι Μπρέι (21π, 7ρ) σε πρώτο πλάνο και το τελικό 70-62 επί του Πανιωνίου στο "Βενετόκλειο". Όλα αυτά στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της stoiximan.gr Basket League που βρήκε την ομάδα της Ρόδου στο 8-7 και τους "κυανέρυθρους" στο 3-12.

Οι γηπεδούχοι είχαν την τύχη να διαθέτουν έναν εκπληκτικό Μπρέι στο πρώτο δεκάλεπτο που ανέλαβε να οδηγήσει επιθετικά την ομάδα, σημειώνοντας 14 πόντους σε ένα δεκάλεπτο. Ήταν αυτός που οδήγησε από το 9-12 (4’40’’) στο 25-17 (9’20’’). Ένας παίκτης που έχει «μεγαλώσει» στη Νέα Σμύρνη και έχουμε γνωρίσει μέσα από τις «μικρές» εθνικές ομάδες, ο Σωτήρης Μπιλλής ήταν αυτός που με δύο τρίποντα ήρθε να συμβάλλει για το 36-21 (13’30’’).

Ένας συνοδοιπόρος του στα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα των μικρών, ο Γιώργος Τσαλμπούρης ευστόχησε κι αυτός από τα 6μ75 για το 42-26 (15’30’’). Το τρίποντο ήταν σύμμαχος για τον Κολοσσό Ρόδου, ο οποίος στο σημείο αυτό είχε 7/12.

Στο σημείο αυτό ένας άλλος διεθνής με τους «μικρούς» ο Νίκος Δίπλαρος ανέλαβε δράση με σκορ, αλλά κυρίως με ασίστ και κλεψίματα, για να δώσει ενέργεια και να βοηθήσει την ομάδα του να επιστρέψει και να μειώσει στους 4 πόντους με ένα 11-0 (42-38, 17’50’’). Ο Κολοσσός βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει, αποφεύγοντας πλέον τα λάθη και με τον Σχίζα να φτάνει τα 3/3 τρίποντα, οδηγώντας στο 50-40 του ημιχρόνου.

Η παραγωγικότητα έπεσε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Πανιώνιο να προσπαθεί να μειώσει και να επιστρέψει με πιο αποτελεσματική άμυνα (56-50, 19’), αλλά ένα 5-0 στο φινάλε από τους γηπεδούχους, οδήγησε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή (61-50). To 61-52 που διαμορφώθηκε στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου έμεινε εκεί... κολλημένο για τέσσερα  ολόκληρα λεπτά. Ο Κολοσσός ξέφυγε και πάλι (68-54, 37'50''), o Πανιώνιος έκανε την τελευταία του προσπάθεια μειώνοντας στους έξι (68-62) με 24'' για τη λήξη με τον Τσούπκοβιτς. Το φάουλ έγινε στον Μπρέι που έγραψε το 70-62 που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

ΚΟΦΙΝΙ: Ο Κολοσσός Ρόδου έβλεπε κάπως έτσι το καλάθι στο πρώτο ημίχρονο. Πήγε στα αποδυτήρια με 10/17 τρίποντα (όχι πως τα ποσοστά του Πανιωνίου ήταν χειρότερα, απλά είχε λιγότερες προσπάθειες με 5/8), αλλά και 9/11 δίποντα, την ώρα που οι αντίπαλοί του είχαν 9/20.

EΠΙΣΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ: Ζήσης Σαρικόπουλος και Βαγγέλης Σακελλαρίου επέστρεψαν σε ένα γήπεδο που έχουν πανηγυρίσει ευρωπαϊκό τίτλο, ως μέλη της Εθνικής Νέων το 2009.

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Τζαφλέρης-Τσώνος (Βιτζηλαίος)

Δεκάλεπτα: 27-19, 50-40, 61-50, 70-62