19 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Α2 (Πλέι άουτ) : Προβάδισμα παραμονής για Ψυχικό και Μαρούσι

Το Ψυχικό ήταν η ομάδα που επικράτησε στο πρώτο από τα δυο παιχνίδια των πλέι άουτ που διεξάγονται σήμερα (16/5) κερδίζοντας στην έδρα του τον Αρκαδικό με 70-62, και απέχοντας μια νίκη από την παραμονή, ενώ το ίδιο έκανε λίγο αργότερα το Μαρούσι, το οποίο μετά το 71-62 επί του Παπάγου έχει το πάνω χέρι στη σειρά.

Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα είχε τον πλήρη έλεγχο σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, και μετά από ένα κλειστό πρώτο ημίχρονο (32-31) έτρεξε ένα επιμέρους σερί 19-3, φτάνοντας στο +17 (51-34) στο 26' χάρη σε τρίποντο του εξαιρετικού Νοέα (αγωνίστηκε για 40 λεπτά), και κράτησε τη νίκη παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 54-51  με δυο τρίποντα του Μαραγκάκη με το κλείσιμο της τρίτης περιόδου, και έχασαν την ευκαιρία με το σκορ στο 56-55, να προσπεράσουν, έχοντας 0/2 βολές.

Στο κλειστό του Αγιού Θωμά βρέθηκε αρκετός κόσμος, και των δυο ομάδων, με το Μαρούσι να δείχνει και ψυχολογικά πιο ανεβασμένο, και να φτάνει στο 2-1, μετά το τελικό 71-62. Ο Παπάγου κατάφερε να εμφανιστεί στο παρκέ στα πρώτα πέντε λεπτά, όταν με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου προηγήθηκε με 2-10, με τον Ξύδα να παίρνει πρωτοβουλίες ωθώντας την ομάδα του στην ισοφάριση (13-13), με το δεκάλεπτο να κλείσει με 21-18. Με τον Ντακούλια να μπαίνει στην εξίσωση, και με αμυντική προσήλωση, η διαφορά έφτασε και στο +9 (30-21), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 34-29. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά ήταν καταιγιστική, και έτσι με ένα επιμέρους σκορ 15-4, έφτασε στο +16 (49-33), για να ανεβάσει το σκορ στο +20 (64-44) στο 34'. Από εκεί και πέρα, και με τον Μελισσαράτο να έχει αποβληθεί με 5 φάουλ και τους γηπεδούχους να τον έχουν εξουδετερώσει πλήρως (2 π., 1/8 σουτ), και οι δυο ομάδες έκαναν συντήρηση, περιμένοντας το ερχόμενο παιχνίδι.

Διαιτητές : Παναγιώτου-Μαλαμάς-Γερακίνης
Ψυχικό (Ρεμεντέλας) : Νίκου 4 (2/7 διπ., 7 ριμπ., 14 ασίστ),Νοέας 15 (2/7 τριπ., 7 ριμπ., 2 ασίστ, 3 κλεψ.,3 κοψ, 40 λεπτά), Χουχούμης, Παπαδημητρίου 3, Ντιαλό 2, Παύλος 25 (4/7 διπ., 5/9 τριπ., 7 ριμπ., 1 κοψ.), Παπαδιονυσίου 6 (2/4 τριπ.), Τσιώκος 11 (5/9 διπ., 5 ριμπ.), Αναγνωστάκης 4.
Αρκαδικός (Δεσποτάκης) : Βλάχος, Σίνης 5 (1/3 τριπ.), Μούκας 3 (1), Προδρόμου 12 (1/7 τριπ., 8 ριμπ., 3 ασίστ), Μαραγκάκης 9 (2/2 τριπ.), Τζάϊδας, Πελτιέρ 13 (1/6 τριπ., 5 ασίστ), Γαρμπής 5, Αποστολίδης 5 (1), Τζουγκαράκης 10 (4/11 διπ., 7 ριμπ.).

ΜΑΡΟΥΣΙ - ΠΑΠΑΓΟΥ 71-62
Δεκάλεπτα : 21-18, 34-29, 53-38, 71-62
Διαιτητές : Σώμος-Παπαθανασίου-Κωνσταντινόπουλος
Μαρούσι (Κεραμιδάς) : Στασινός 12 (4/8 διπ., 5 κλεψ.), Μπάκας 6, Ξύδας 18 (5/10 διπ., 2/5 τριπ., 3 ασίστ, 4 κλεψ.), Ντακούλιας 15 (1/4 τριπ., 3 ασίστ), Κανέλλης, Στούκας 11 (3/4 τριπ., 1 κοψ.), Ρεκουνιώτης 4 (2/8 βολές, 6 ριμπ., 1 κοψ.), Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 2, Μιχαλούτσος.
Παπάγου (Κατσούνης) : Μελισσαράτος 2 (1/6 διπ., 0/2 τριπ., 7 ριμπ., 3 κοψ.), Γκάτζο, Αποστολίδης 8 (1/3 τριπ.), Δέδες 2 (0/7 τριπ.), Ζώρζος 7 (1/4 τριπ.), Παπαπέτρου 22 (4/6 διπ., 4/8 τριπ.,9 ριμπ., 5 ασίστ, 3 κλεψ.), Ψάρας 3 (1), Φιλιππάκος 10 (3/5 διπ., 1/1 τριπ., 6 ριμπ.), Κιαπέκος, Σαλέχ 8.