21.2 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Α2 Ανδρών (2η Αγ.) : Πέρασε από την Ηλεία και έπιασε κορυφή ο Απόλλωνας

Πλώρη για πρωταθλητισμό έχει βάλει ο Απόλλωνας του Νίκου Βετούλα, ο οποίος πήρε το γειτονικό Πελοποννησιακό ντέρμπι, κερδίζοντας τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα με 67-56, και έφτασε στο απόλυτο των τεσσάρων νικών, πιάνοντας κορυφή. Στο αντίποδα οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς νίκη σε 3 παιχνίδια που έχουν δώσει, παρότι έδειξαν ενθαρρυντικά στοιχεία.

Το παιχνίδι όπως φαίνεται και από σκορ δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τον Απόλλωνα με τον εξαιρετικό, Γιώργο Αγγέλου να χτίζει μια διαφορά με +9 (22-31) στο 16', και να κλείνει έτσι το ημίχρονο (30-39). Στην τρίτη περίοδο, το συγκρότημα του Κώστα Δελέγκου κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, και έτσι με τρίποντο του Βαγγέλη Τζόλου ισοφάρισε σε 46-46 στο 29', για να κλείσει η περίοδος με 2/2 βολές του Γιώργου Αγγέλου (46-48).

Στην τέταρτη περίοδο, με γκολ-φάουλ του Γιάννη Μολφέτα το σκορ έφτασε στο 49-60 στο 36΄, με τον Απόλλωνα να διαχειρίζεται το παιχνίδι ως το τέλος του.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα είχε ως πρώτο σκόρερ σε ένα ακόμη παιχνίδι τον Γιώργο Αγγέλου (17 π., 3/4 διπ., 3/5 τριπ., 4 ασίστ), ενώ ακολούθησαν οι Στέλιος Πουλιανίτης (14 π., 3/6 διπ., 2/4 τριπ., 5 ριμπ.) και Γιάννης Μολφέτας (13 π., 6/7 διπ., 4 ριμπ.). Ο Κώστας Δελέγκος, ο οποίος φιλοξένησε την πρώην του ομάδα θα πρέπει να προβληματιστεί για τα 3/18 τρίποντα, αλλά και τις 9 ασίστ για 11 λάθη, αλλά και να βρει επιθετικές λύσεις μετά την φυγή του Παντελή Μαραγκακη. Ο πρώην «μελανόλευκος», Δημήτρης Κουρέπης είχε 13 πόντους (6/12 διπ., 7 ριμπ.), ενώ ο Γιώργος Παπαδιονυσίου σκόραρε 12 πόντους (6/9 διπ., 4 ριμπ., 3 ασίστ). Δέκα ριμπάουντ μάζεψε ο Παναγιώτης Γκάτζιος (4 π.).