19.2 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Α2 Ανδρών (2η Αγ.) : «Αφεντικό» με το καλημέρα ο Τρίτωνας

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε στην δική του πρεμιέρα ο Τρίτωνας, ο οποίος με ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε του Χαρίλαου Τρικούπη Μεσολογγίου με 84-69, και έδειξε με το καλημέρα τις διαθέσεις.

Η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου έπιασε τρομερό επιθετικό παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο όπου και πέτυχε 30 πόντους, βάζοντας τις βάσεις για μια σπουδαία επιτυχία, και όλα αυτά χωρίς τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τον Νεμάνια Μανοΐλοβιτς να έχει τους 14 από τους 18 συνολικά πόντους του (5/7 διπ., 1/1 τριπ., 7 ριμπ., 6 ασίστ) και να κρατάει μόνος τους τον Τρίτωνα, την ίδια ώρα που ο Μιχάλης Λιάπης (15 π., 2/2 διπ., 3/5 τριπ.) έχοντας 3/3 τρίποντα έδινε το προβάδισμα στο 11' με 27-24 στους φιλοξενούμενους. Το ημίχρονο έκλεισε με 37-36 για το Μεσολόγγι, με το δεύτερο ημίχρονο να ήταν μια άλλη υπόθεση.

Αρχικά ο Τάσος Αντωνάκης (14 π., 1/1 διπ., 4/5 τριπ., 5 ασίστ) ο οποίος ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με 2/2 τρίποντα, και στη συνέχεια οι Γιάννης Δημάκος (14 π., 2/6 διπ., 3/10 τριπ.) και ο Απόλλωνας Τσόχλας (20 π., 2/3 διπ., 5/9 τριπ.) απογείωσαν επιθετικά τους γηπεδούχους, φέρνοντας την διαφορά και στο +22 (80-58) στο 34', με τους φιλοξενούμενους απλά να μειώνουν την διαφορά. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι είχαν 6/8 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο και 10/17 στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Φάχρο Αλίχοντζιτς είχε 14 πόντους (6/12 διπ., 9 ριμπ.), ενώ ο Φώτης Βασιλόπουλος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 13 πόντους (1/3 διπ., 3/6 τριπ., 7 ασίστ).

ΤΡΙΤΩΝΑΣ-ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 84-69
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Καρπάνος-Μαρινάκης
Δεκάλεπτα: 24-24, 36-37, 66-53, 84-69
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 2, Μανοΐλοβιτς 18 (1), Θεοδώρου 9, Αντωνάκης 14 (4), Τσόχλας 20 (5), Μάντζαρης, Παπαδημητρίου 2, Σαρλής, Μελισσαράτος 5 (1), Δημάκος 14 (3).
Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου (Καλαμπάκος): Χείλαρης 7, Βλάσιος, Δημητρακόπουλος, Παπαδιονυσίου 6 (1), Ματαλιωτάκης 4, Αγγέλου 9 (2), Στάθης 1, Λιάπης 15 (3), Λεγκίκας, Αλίχοντζιτς 14, Βασιλόπουλος 13 (3).