19 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Α’ ΕΣΚΑ (Πλέι οφς) : Νίκη ανατροπής και ανόδου…

Φαβορί μόνο στα χαρτιά...

Με τον ΑΟΚ Χαλανδρίου, η Νίκη Αμαρουσίου πέταξε εκτός τελικού ίσως το μεγάλο φαβορί για την άνοδο, τη Νέα Ιωνία, κερδίζοντας την για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις ημέρες, αυτή τη φορά στο κλειστό της Κοκκινιάς με 65-58, και έχοντας πλέον την ευκαιρία να επιστρέψει άμεσα στην Γ' Εθνική, αρκεί να ξεπεράσει το εμπόδιο του ΑΟΚ Χαλανδρίου με τον οποίο βρίσκεται στο 1-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αναγνωριστικό, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 32-30, μέχρι να έρθει η έκρηξη του Εμίρη, ο οποίος με 5/5 τρίποντα στην τρίτη περίοδο σκόραρε σχεδόν όλους τους πόντους της Νέας Ιωνίας (μια βολή πέτυχε ο Σιώμος), και έτσι έφερε την ομάδα του στο 40-46 στο 30', και στο 43-50 στο 33', με τον 17ο πόντο του. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στο τρίτο δεκάλεπτο σημειώθηκε μόλις ένα δίποντο, και αυτό από τον Κοντογιάννη.

Ωστόσο, η ομάδα του Παναγιώτη Ζωντού αφυπνίστηκε και με τον εμβληματικό Κοντογιάννη να σαλπίζει την αντεπίθεση ισοφάρισε σε 52-52, με τον Τρικαλιώτη με 2/2 βολές να δίνει το τελευταίο προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Ζέρβας με τρίποντο έγραψε το 55-54, με τον Κοντογιάννη με νέο μακρινό σουτ να διαμορφώνει το 62-54 στο 39', ολοκληρώνοντας ένα συνολικό επιμέρους σκορ 19-4, και σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη, και το 3-1 στη σειρά.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει και στον Κώστα Οικονομάκη που έστησε την ομάδα, και την έτρεξε, κρατώντας την στην πρώτη τετράδα, τη στιγμή που ο βασικός του σέντερ, Βογιατζής, απουσίαζε για σχεδόν ένα γύρο.