21.3 C

«Αυτοκράτορας» Χολαργός!

Μια τεράστια νίκη, που δεν αποτελεί απλά «άλμα» παραμονής, αλλά και μεγάλο «βήμα» προς την οκτάδα της Basket league, πήρε ο Χολαργός στο Αλεξάνδρειο με 59-58, με τον Ντάνι Αγκμπελέζε να «σκοτώνει» τον Άρη στα 3" για το φινάλε, μετά από ασίστ του Ζερμέιν Λαβ, ενώ ο προβληματισμός για τους «κίτρινους» γίνεται πολύ μεγάλος, αφού δεν τα κατάφεραν ούτε στο ντεμπούτο του Γιάννη Καστρίτη στον πάγκο τους.

Το παιχνίδι

Ο Άρης μπορεί στην αρχή να αναγκάστηκε σε μακρινά σουτ και με τους ΜακΓκί-Φλιώνη να είναι μπροστά με 8-6 στο πρώτο πεντάλεπτο, την ώρα που ο Χολαργός περνούσε άνετα προς το καλάθι και σκόραρε με διεισδύσεις, αλλά μετά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ έβγαλε μια τρομερή ενέργεια, δείγμα του «ηλεκτροσόκ» της αλλαγής στον πάγκο. Ο Μπελ έδωσε το σύνθημα με εννέα συνεχόμενους πόντους και η υπομονή, που έδειξαν οι παίκτες του Καστρίτη, επιβραβεύθηκε με το 22-10 του πρώτου δεκαλέπτου από καλάθι του Σλαφτσάκη.

Η ίδια καλή άμυνα των «κιτρίνων» οδήγησε πολύ γρήγορα στα πρώτα δεύτερα της δεύτερης περιόδου τον Λυκογιάννη σε τάιμ άουτ, αφού ο Σλαφτσάκης σκόραρε για τρεις για το 25-10 και η αντίδραση ήρθε για τους φιλοξενούμενους με... ζώνη και Αγκμπελέζε αρχικά και «βραχυκύκλωμα» του Άρη στα μακρινά σουτ, με το γκολ-φάουλ του Λαβ στο 17ο λεπτό να μειώνει μετά από ώρα σε μονοψήφιο νούμερο (31-22). Ο Μπελ και ο ΜακΓκί ήταν αυτοί, που θα έβρισκαν λύσεις με την υπομονή, που έδειξαν ξανά οι γηπεδούχοι, αλλά το τρίποντο του Λαβ στη λήξη του ημιχρόνου, θα διατηρούσε το +9 (36-27).

Το τρίποντο αυτό φάνηκε πως έδωσε αυτοπεποίθηση, με τον Σπυριδωνίδη να δίνει ενέργεια στον Χολαργό και τον Χόκινς πολύ γρήγορα να αναγκάζει σε τάιμ άουτ τον Καστρίτη, σημειώνοντας το 36-34 με τρίποντο στο 23ο λεπτό. Ο τεχνικός του Άρη άλλαξε άμεσα πράγματα στην πεντάδα του και πήρε αποτέλεσμα από τους Τζόουνς και Σλαφτσάκη για το 41-34 τρία λεπτά αργότερα, αλλά αυτό δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους, με τον Τάλτον αυτή την φορά να «σαλπίζει» αντεπίθεση για το σερί 0-8, που έδωσε προβάδισμα με καλάθι του Γιάνκοβιτς (41-42 στο 29'). Το γκολ-φάουλ του Μπελ, ήταν η απάντηση για να μπει προηγούμενους στην τελευταία περίοδο ο Άρης (44-42).

Η νευρικότητα κυριάρχησε και η άμυνα των γηπεδούχων, σε συνδυασμό με τις βοήθειες του Κάιζερ στις δύο πλευρές, που κάρφωσε και για το 50-45 στο πεντάλεπτο για τη λήξη, έμοιαζαν να είναι μια καλή αφετηρία για τον Άρη. Ο Φιτζπάτρικ απάντησε άμεσα για τρεις και εκεί έμοιαζε να αρχίζει ένα πινγκ-πονγκ καλαθιών μεταξύ των δύο ομάδων, ώσπου ο ίδιος παίκτης έδωσε το προβάδισμα στον Χολαργό με βολές, για το 54-55 στα 93" για τη λήξη. Ο Φλιώνης ευστόχησε σε τρομερά δύσκολη προσπάθεια στα 67" για το 56-55, αλλά ο Λαβ θα προλάβαινε να... πάρει το αίμα του πίσω μέσα σε 31 δευτερόλεπτα, κάνοντας λάθος στην επίθεση του Χολαργού, αλλά κλέβοντας αμέσως μετά μια κακή πάσα του Τζόουνς για να σημειώσει το 56-57 με λέι απ στον αιφνιδιασμό στα 36". Ο Μποχωρίδης με περιπετειώδη τρόπο από τη γραμμή των βολών έγραψε το 58-57 και ο Λυκογιάννης, με 23 δευτερόλεπτα να μένουν, αποφάσισε να πάρει η ομάδα του όλη την επίθεση και δικαιώθηκε, με τον Αγκμπελέζε να σκοράρει στα 3" για το 58-59, αφού ο Λαβ του έδωσε ασίστ τραβώντας όλη την άμυνα πάνω του. Ο Βεργίνης ήταν εκείνος, που πήρε την προσπάθεια με δύσκολο τρίποντο και αστόχησε, για να πανηγύσουν έξαλλα οι φιλοξενούμενοι.

Δεκάλεπτα: 22-10, 36-27, 44-42, 58-59

ΛΙΓΗ... ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ: Το επώνυμο του Ζερμέιν Λαβ σημαίνει... αγάπη και ταιριάζει γάντι στο πνεύμα των ημερών. Ο γκαρντ του Χολαργού, ήταν εκείνος που κράτησε την ομάδα στο κακό της διάστημα και με το τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου για το 36-27 έδωσε, τελικά, αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια, ενώ στο τέλος ήταν εξίσου καθοριστικός, σκοράροντας το καλάθι στον αιφνιδιασμό, για να διορθώσει τη λάθος πάσα στον Γιάνκοβιτς, ενώ είχε και το καθαρό μυαλό να δώσει την καθοριστική πάσα στον Αγκμπελέζε για το νικητήριο καλάθι, όταν όλη η άμυνα είχε μαζευτεί πάνω του. Το τελευταίο ήταν και λογικό, όταν ήδη είχε 14 πόντους με 5/7 σουτ, όντας ο μοναδικός διψήφιος μέχρι το καλάθι του Αγκμπελέζε, σημειώνοντας επίσης πέντε ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, ένα κλέψιμο και τρία λάθη σε σχεδόν 25 λεπτά.

ΗΓΕΤΗΣ... ΣΕ ΤΡΙΚΥΜΙΑ: Η εικόνα του Λευτέρη Μποχωρίδη ήταν το λιγότερο απογοητευτική. Μπορεί να κόντεψε να γίνει ήρωας στα τελευταία δευτερόλεπτα, σκοράροντας τις βολές για το 58-57 στα 23", αλλά σε κανένα σημείο δεν μπήκε στο πνεύμα του αγώνα και ήταν ίσως από τους λόγους της ανατροπής και της νίκης του Χολαργού, σημειώνοντας 4 πόντους με 1/7 σουτ, ένα ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και δύο λάθη σε σχεδόν 25 λεπτά. Η αναφορά γίνεται, λόγω της κρισιμότητας του αγώνα για τον Άρη, αλλά και της επιπλέον σημασίας που αποκτούσε, στο ντεμπούτο του Γιάννη Καστρίτη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πώς έχασε ο Άρης, μετρώντας σε ένα τέτοιο ματς 10 παραπάνω κατοχές, με οκτώ παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ και δύο λιγότερα λάθη; Η εξήγηση έγκειται στην, για άλλη μια φορά, τρομερή αστοχία του, μετρώντας 19/55 σουτ έναντι του αξιοπρεπούς 21/46 του αντιπάλου του και, συγκεκριμένα, με 40%-46% στα δίποντα και 26%-43% στα τρίποντα, αφού δεν υπάρχει άλλη στατιστική κατηγορία, πέραν των μπλοκ (2-7), όπου να σημειώθηκε μεγάλη διαφορά.