17 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Αυτή τη φορά το χαμόγελο είχε «θαλασσί» χρώμα

Κολοσσός και Λαύριο συναντήθηκαν εκ νέου μέσα σε 48 ώρες, αλλά αυτή την φορά, και για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας, η ομάδα της Ρόδου δεν είχε πρόθεση να αφήσει περιθώρια στους φιλοξενούμενους, και έτσι με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε με 73-56 και πλέον περιμένει το νικητή της αναμέτρησης του Ρεθύμνου με τον Ηρακλή για να μάθει τον αντίπαλο του στην 3η αγωνιστικής της Β' Φάσης.

Έτσι, μπορεί για το παιχνίδι της Basket League ο Κολοσσός να πέτυχε και πάλι 73 πόντους, αλλά δεχόμενος 74 έχασε το παιχνίδι χάρη στο τρίποντο του Ουότσον, αλλά σήμερα (14/10) η τέταρτη περίοδος είχε άλλη μορφή με ένα επιμέρους σκορ 21-6 να αποδεικνύεται καθοριστικό για την επικράτηση των «θαλασσί».

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια, και με τον Σταύρο Τουτζιαράκη να κάνει σπουδαίο παιχνίδι (15 π., 6/9 διπ., 6 ριμπ.), και τους Μάικ Μπρούσεβιτς (11 π., 3/5 τριπ.), Νίκ Παύλος (9 π.) και Στέλιος Πουλιανίτης (9 π.) να αποτελούν επιθετικούς πόλους πήρε τη νίκη, και την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν το πολύ κακό τους τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας ως το 27' το προβάδισμα (44-43), με τον Χρήστο Σερέλη να μοιράζει τον χρόνο. Συγκεκριμένα ο Γκλίν Ουότσον ήταν και πάλι εξαιρετικός στο ίδιο γήπεδο (15 π., 3/5 τριπ.), ενώ αξιοποίησε την συμμετοχή του (22 λεπτά) και ο Δημήτρης Λεγκίκας (13 π., 2/6 τριπ.).

Αναφορικά με το παιχνίδι, με τον Λεγκίκα να πετυχαίνει 8 γρήγορους πόντους, το Λαύριο προηγήθηκε με +10 (19-9) στο 9', με το Λαύριο να ισοφαρίζει σε 23-23, και να προσπερνάει για πρώτη φορά στο σκορ με 29-27 με τον Αγκμπελέσε. Μέχρι το 44-43 το οποίο πέτυχε με τρίποντο ο Μαστρογιαννόπουλος στο 27', οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι με χέρι, με το τέταρτο δεκάλεπτο να είναι το καθοριστικό. Έτσι, το εύθραυστο 52-5ο του 30, έφτασε στο 62-52 στο 33΄, για να πάρει στη συνέχεια το παιχνίδι τον δρόμο του.