15.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Αυστραλία – Γερμανία 89-76 : «Boomers» για μετάλλιο (pic + vid)

Πρώτη και καλύτερη...

Η Αυστραλία απέδειξε για μια ακόμη φορά γιατί αποτελεί την επιτομή της λεξης ομάδα, και παρότι δεν είχε στη διάθεση της τον Άαρον Μπέινς, επικράτησε της Γερμανίας με 89-76 και έχοντας 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια κακέτησε την πρώτη θέση στον δεύτερο όμιλο και προκρίθηκε στην οκτάδα. Αντίθετα η Γερμανία, η οποία έχει στο παλμαρέ της μια νίκη θα περιμένει και τα αυριανά (1/8) παιχνίδια για να δει αν θα προκριθεί και αυτή.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ουσιαστικά συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Γερμανούς να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των Αυστραλών, οι οποίοι ωστόσο έκλεισαν το ημίχρονο στο 44-40 υπέρ τους, και με τρίποντο και φάουλ του Πάτι Μιλς έφτασαν στο +10 (50-40) στο 22'. Οι παίκτες του Χένρικ Ροντλ με ένα σερί 10-0, ισοφάρισαν σε 50-50, αλλά οι νικητές βρήκαν τον τρόπο να χτίσουν μια διαφορά, φτάνοντας στο 87-74 στο 38', καθαρίζοντας τη νίκη.

Για την ομάδα του Μπράιαν Γκούρτζιαν, που είχαν 11/32 τρίποντα, ο Πάτι Μιλς είχε 24 πόντους (4/8 διπ., 5/15 τριπ., 6 ασίστ), με τον Τζοκ Λαντέιλ να ακολουθεί με 18 πόντους (5/8 διπ., 2/2 τριπ.) και τον Νικ Κει να προσθέτει 16 πόντους (6/8 διπ., 1/2 τριπ., 4 ριμπ., 4 ασίστ). Για τους Γερμανούς ο Αντρέας Ομπστ σκόραρε 17 πόντους (5/12 τριπ.) με τους Γιοχάνες Τίμαν (3/5 διπ., 1/3 τριπ., 9 ριμπ.) και Νιλς Γκιφάι (3/3 διπ., 1/3 τριπ.) να προσθέτουν από 11 πόντους.