17.5 C

Αυστραλία – Αργεντινή 97-56: Πρόκριση η Αυστρλία, αποθέωση ο Σκόλα (pics)

Η Αυστραλία επέβαλε τον δικό της νόμο στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στους ημιτελικούς των Ολυμπιακών Αγώνων με μια άνετη όπως εξελίχθηκε ο αγώνας νίκη επί της Αργεντινής με 97-59. Έτσι μετά τα αδέλφια Γκασόλ νωρίτερα, ένας ακόμη μεγάλος του παγκοσμίου μπάσκετ, ο Λουίς Σκόλα είπε "αντίο" με ήττα στους προημιτελικούς στη Σαϊτάμα.

Η Αργεντινή έδειξε ικανή να κοντράρει την Αυστραλία. Ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά το 24-24 (12'20'') έγινε 39-30 (19') και η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει στο δεύτερο μισό ακόμη περισσότερο. Με ηγέτη τον Πάτι Μιλς έφτασαν στο +10 (47-37, 23') και το 54-48 (28')  έγινε 65-48 (31') με το παιχνίδι ουσιαστικά να τελειώνει πρόωρα. Η Αυστραλία έφτασαν ως το +31 (79-48, 34') και στο +41 (97-56) με τον Φακούντο Καμπάτσο να πηγαίνει στον πάγκο δύο λεπτά πριν τη λήξη ξεσπώντας σε λυγμούς στον πάγκο.

Η πιο συγκινητική στιγμή του αγώνα γράφτηκε 51'' πριν το τέλος του αγώνα με όλο το γήπεδο όρθιο και την ομάδα της Αυστραλίας, του εκπροσώπους των ΜΜΕ, όλους όρθιους να χειροκροτούν με διάρκεια τον Αργεντίνο που λέει "αντίο" στην Εθνική Ομάδα στα 41 του χρόνια.

Γαλλία - Σλοβενία και Αυστραλία - ΗΠΑ θα είναι τα ζευγάρια των ημιτελικών των Ολυμπιακών Αγώνων.

Διαιτητές: Κόντε, Γκλίσιτς, Κοζλόβσκις

Δεκάλεπτα: 18-22, 21-11, 21-15, 37-11