21.3 C

Ασταμάτητη Ρέαλ, ήττα εντός η Γκραν Κανάρια (pics, vids)

Ένα εξαιρετικό παιχνίδι έδωσε στην Ρεάλ Μαδρίτης μια πολύ σημαντική και τελικά άνετη νίκη επί της Μπασκόνια στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής. Κι αυτό με την Φερνάντο Μπουέσα Αρένα να κάνει το δικό της ρεκόρ, κατάμεστη με 15.544 φιλάθλους!

Μπασκόνια-Ρεάλ Μαδρίτης 74-91

H Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε στο +14 από το τέλος της πρώτης περιόδου (12-26) με απρόσμενο μάλιστα πρωταγωνιστή τον Σάντι Γιούστα, τον οποίο χρησιμοποίησε στην αρχική πεντάδα ο Πάμπλο Λάσο. Η Μπασκόνια όσο κι αν προσπάθησε δεν μπόρεσε να απειλήσει την αντίπαλό της, ενώ στις αρχές της τρίτης περιόδου τα πράγματα έγιναν χειρότερα βλέποντας και τον Τόρνικε Σενγκέλια να αποχωρεί τραυματίας. Το τελικό 74-91 ήρθε με δύο παίκτες των Μαδριλένων να αφήνουν το παρκέ με double double: Ο Καμπάτσο είχε 15 πόντους και 10 ασίστ και ο Ταβάρες 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Γιούστα πρόσθεσε 15 πόντους, ο Κοσέρ 12 και πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμπκινς με 19.

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος επιθετικά των Βάσκων, ο Σιλντς είχε 12, ο Βιλντόζα 11 και ο Σενγκέλια 10.

ACB Photo / A. Diaz

Γκραν Κανάρια-Σαν Πάμπλο Μπούργος 74-81

Ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο (12-24) έθεσε τον τόνο από νωρίς στο παιχνίχι και έδωσε στην Σαν Πάμπλο Μπούργος την αυτοπεποίθηση που χρειαζόταν για να απειλήσει εκτός έδρας την Γκραν Κανάρια. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να κυνηγούν από νωρίς στο σκορ, επιχείρησαν να αλλάξουν την κατάσταση μέσα από τα σουτ τριών πόντων, αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα και τελικά πήραν και τη νίκη με το  74-81.

Η Σαν Πάμπλο Μπούργος πήρε πολλά από πολλούς παίκτες της με τον Αουγκούστο Λίμα να σημειώνει 12 πόντους, τον Τσάντσαρ 13, ενώ άλλοι παίκτες είχαν 8 ή 9 πόντους έκαστος. Ο Μάρκους Έρικσον με 22 πόντους και 6/11 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ της Γκραν Κανάρια και ο νεοφερμένο Μαγκέτ ακολούθησε με 16.

ACB Photo / M. Henriquez

Φουενλαμπράδα-Μπρεογάν 95-98

Ντέρμπι έγινε στα περίχωρα της Μαδρίτης με την Φουενλαμπράδα να γνωρίζει την ήττα από την Μπροεγάν στην δεύτερη παράταση με το τελικό 95-98.

Μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +9 (56-65, 31'20''), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης (66-66). Με λιγότερο από δύο λεπτά να απομένουν η Μπρεογάν έφτασε στο +4 (68-72), με τους Ρούπνικ και Κρουζ να αλλάζουν και πάλι τα δεδομένα της αναμέτρησης (73-72, 39'23''). Ο Κραβτσόφ έκανε το φάουλ στον Τζόρνταν, αυτός είχε 1/2 βολές, ο Κρουζ αστόχησε στο τρίποντο με την εκπνοή και ο αγώνας πήγε στην παράταση (73-73). H Μπρεογάν φάνηκε να αντέχει στο έξτρα πεντάλεπτο, έφτασε στο +4 (76-80) με 6'' στο ρολόι, ο Μπέλας μείωσε με τρίποντο στον έναν (79-80) με 3'' πια να απομένουν. Μετά το τάιμ άουτ ο Ρεντίβο μάλλον βιάστηκε και αντί να φάει το χρόνο έγραψε γρήγορα το 79-82. Ο Κρουζ πέταξε την μπάλα, αυτή βρήκε το στόχο και το παιχνίδι πήγε σε δεύτερη παράταση με την Μπρεογάν να φτάνει στη νίκη.