17.8 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ασταμάτητη η Χάποελ Ιερουσαλήμ, «σκόνταψε» η Μακάμπι Ρισόν

Οι γηπεδούχοι είχαν την τιμητική τους στο πρωτάθλημα του Ισραήλ με την Αϊρόνι Νες Ζιόνα και την Χάποελ Ιερουσαλήμ να υπερασπίζονται τις έδρες τους και να σημειώνουν σπουδαίες νίκες απέναντι στη Μακάμπι Ρισόν και την Γκαλίλ Ελιόν αντίστοιχα.

Η Αϊρόνι Νες Ζιόνα παρά το κακό ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο (34-22) συμμάζεψε την άμυνά της και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ ανά διαστήματα επικράτησε της αντιπάλου του Προμηθέα στο Eurocup, Μακάμπι Ρισόν, με 93-88 και βελτίωσε το ρεκόρ της (5-4) ενώ υποχρέωσε την αντίπαλό της να πέσει στο 6-2.

Στο άλλο ματς της βραδιάς η Χάποελ Ιερουσαλήμ συνέχισε την καλή της πορεία και διατηρήθηκε στις πρώτες θέσεις επικρατώντας με 88-73 της Γκαλίλ Ελιόν. Παρά το νωθρό της ξεκίνημα όλα κρίθηκαν στο εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο όπου σημείωσε 35 πόντους και στη συνέχεια μάζεψε την άμυνά της. Με αυτό το αποτέλεσμα η αντίπαλος της ΑΕΚ στο BCL ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-1 ενώ ανάγκασε την Γκαλίλ Ελιόν να πέσει στο 4-5.