27.5 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Ασταμάτητη η υπερταχεία του Λαυρίου

Στα τέλη του 2019  (μετά από 82 χρόνια) αναμένεται να "σφυρίξει" και πάλι το τρένο στο Λάυριο καθώς ο Προαστιακός θα φτάσει μέχρι το λιμάνι της πόλης.

Όμως η υπερταχεία του Χρήστου Σερέλη, η ομάδα του Λαυρίου έχει ήδη ξεκινήσει από εφέτος το τρελό της ταξίδι και δεν σταματάει σχεδόν σε κανέναν σταθμό. Όπως έκανε στην Αμαλιάδα που παρέσυρε τον Κόροιβο  (91-67) σημειώνοντας την 4η εφετινή της νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εντυπωσιακό μπάσκετ ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και "εκτέλεσαν" τους γηπεδούχους από τα 6.75  έχοντας 15/23 τρίποντα !

Από το πρώτο δεκάλεπτο μάλιστα είχαν 5/6 οι παίκτες του Λαυρίου ανατρέποντας εύκολα το 9-2 των γηπεδούχων στο ξεκίνημα με σερί 16-2, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 23-13.

Το Λαύριο μπλόκαρε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τους Αμερικανούς του Κόροιβου, που φάνηκαν μόνο προς το τέλος του ημιχρόνου όταν και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 39-44 με σερί 16-7 και πρωταγωνιστές εκεί τους ΝτεΚόσεϊ και Πέσλεϊ.

Ομως η άμυνα των φιλοξενούμενων έγινε και πάλι απροσπέλαστη στο τρίτο δεκάλεπτο (όπου δέχτηκε μόλις 8 πόντους)  ο καταιγισμός στα τρίποντα συνεχίστηκε με Μέγιερ και Νίξον πρωταγωνιστές και έτσι στο 25' το Λαύριο είχε ξεφύγει 58-43  και τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι από το 30' (68-47).

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Τόνι Μέγιερ με 20 πόντους (και 5/8 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενουμένων.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Για τρίτο παιχνίδι το Λαύριο σούταρε 23 τρίποντα με τη διαφορά ότι σε αυτό το παιχνίδι ήταν εκπληκτικό το ποσοστό ευστοχίας (15/23).  Επίσης οι 10 παραπάνω ασίστ (21-11) και τα 15 λάθη που υποχρέωσαν τους παίκτες του Κοροίβου ήταν σημεία κλειδιά για το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 39-44, 47-68, 67-91