26.3 C

Ασταμάτητη!

Με πολύ καλή άμυνα για μια ακόμα φορά, με πέντε παίκτες να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων και παρά το ότι τρεις παίκτες έλειπαν (Γιαννόπουλος, Ξανθόπουλος, Καββαδάς) κι άλλος ένας έπαιξε ελάχιστα και ήταν ωσεί παρών (Ράταν Μέις), η ΑΕΚ πέρασε και από το Αλεξάνδρειο νικώντας με 81-77 τον Άρη και πετυχαίνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της. Λαχτάρησε πάντως στον τέλος, αφού έχασε μια διαφορά 12 πόντων υπέρ της και ο Άρης πλησίασε στο καλάθι 16'' πριν από τη λήξη, όμως ο Σάκοτα έβαλε δύο βολές και όλα τελείωσαν. O Άρης υπέστη την τέταρτη συνεχόμενη ήττα του και βρίσκεται πλέον σε δύσκολη θέση.

Ήταν ξεκάθαρο από την αρχή ότι οι άμυνες θα έπαιζαν κυρίαρχο ρόλο στο παιχνίδι. Ο Άρης κατάφερε να κλείσει τη ρακέτα του αρκετά καλά, να περιορίσει τη δράση του Χάντερ, αλλά και του Ρόμπερσον και ρίσκαρε με τα περιφερειακά σουτ της ΑΕΚ, τα οποία όμως ήταν κατά κανόνα άστοχα. Η ΑΕΚ από την άλλη μεριά προσπάθησε να πιέσει περισσότερο στην περιφέρεια ώστε να δυσκολέψει την κυκλοφορία της μπάλας από τον Άρη.

Και οι δύο ομάδες κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό να εφαρμόσουν το πλάνο τους στο πρώτο δεκάλεπτο, οπότε η ισορροπία ήταν σχεδόν απόλυτη και ο Άρης προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή (18-17) κυρίως επιδή βρήκε κάποιες λύσεις από επιθετικά ριμπάουντ του Μακ Γκι και ορισμένες καλές προσπάθειες στην αρχή του Νταλό.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ο Άρης πιέζοντας πολύ αποτελεσματικά στην άμυνα, πέρασε μπροστά με 25-20 στο 13', καθώς η ΑΕΚ έδειχνε να έχει πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας παίζοντας και πάλι χωρίς πλέι μέικερ. Ο Ράταν Μέις χρησιμοποιήθηκε για 6,5 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, όμως ήταν φανερά επηρεασμένος από την απουσία του και πέρασε σχεδόν απαρατήρητος.

Παρ' όλα αυτά μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου η Ένωση άρχισε σιγά σιγά να επιβάλει το ρυθμό της. Η άμυνά της έγινε ακόμα πιο αποτελεσματική εξωθώντας τον Άρη σε 10 λάθη στο πρώτο μέρος. Τα περισσότερα εξ αυτών ήταν κλεψίματα, που οδήγησαν σε αιφνιδιασμούς και εύκολα καλάθια, τα οποία έφεραν και την ανατροπή στο σκορ. Πρώτα ο Σάκοτα με 5 συνεχόμενους πόντος ισοφάρισε 25-25 και στη συνέχεια ο Λαρεντζάκης με τον Ματσιούλις έδωσαν λύσεις στη επίθεση για την Ένωση, που πήρε το προβάδισμα και μάλιστα με λέι απ του Μωραΐτη λίγο πριν απο τη λήξη του ημιχρόνου ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της. Στο ίδιο διάστημα ο Άρης, με εξαίρεση δύο τρίποντα του Μποχωρίδη, δεν έκανε τίποτα άλλο στη δική του επίθεση.

Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Χάντερ κι ένα τρίποντο του Γκρίφιν στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου ανέβασε τη διαφορά στους 11 πόντους υπέρ της ΑΕΚ (44-33), η οποία στη συνέχεια προσπάθησε να κάνει διαχείρισή της κυρίως μέσα από την άμυνα. Δεν τα κατάφερνε πάντα, καθώς ο Λάκι Τζόουνς είχε μπει πιο ζεστός στο δεύτερο ημίχρονο και κρατούσε τον Άρη σχετικά κοντά στο σκορ, παρ' όλα αυτά διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και τη διαφορά στα επίπεδα των 10-11 πόντων.

Με ένα τρίποντο του Σάκοτα η ΑΕΚ προηγήθηκε με 59-47 στο 18', καθώς και ο Ρόμπερσον έδωσε κάποιες λύσεις κάτω από τα καλάθια, όμως στο επόμενο λεπτό ο Άρης μπόρεσε να να μειώσει. Με καλή άμυνα και με τον Μποχωρίδη να έχει πάρει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πλησίασε στους 7 στο 29' (59-52) πριν ο Ρόμπερσον κάνει το 61-52 υπέρ της ΑΕΚ με το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος.

Η Ένωση διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και στην τελευταία περίοδο με όπλο την άμυνα, που ήταν πολύ καλή και εγκλώβισε τους παίκτες του Άρη, που επιπλέον ήταν και πολύ άστοχοι. Με ένα καλάθι του ανεβασμένου Χάντερ η Ένωση προηγήθηκε με 67-54 στο 34' και σε εκείνο το σημείο ο Άρης επιχείρησε να επιστρέψει με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Μποχωρίδη και τον Μπελ, ωστόσο η Ένωση είχε τις απαντήσεις με τους Ματσιούλις και Χάντερ και διατήρησε τη διαφορά στους 12 (72-60).

Ο Τζόουνς προσπάθησε να πυροδοτήσει νέο come back του Άρη με 5 αναπάντητους πόντους, με τους οποίους ο Άρης μείωσε 72-65, αλλά και πάλι η ΑΕΚ αντέδρασε σωστά, βάζοντας την μπάλα μέσα στη ρακέτα και προσπαθώντας να βρει λύσεις από εκεί είτε με καλάθια είτε με βολές από φάουλ.

Στο 39' πάντως ο Κάιζερ πέτυχε ένα τρίποντο, με το οποίο μείωσε 76-70 και έδωσε κάποιες ελπίδες στον Άρη, ειδικά από τη στιγμή που αμέσως μετά ο Γκρίφιν αστόχησε. Ο Μποχωρίδης από τη βιασύνη του έκανε λάθος, ο Λαρεντζάκης έκλεψε, πήρε φάουλ, έβαλε δύο βολές και έδειξε προς στιγμήν ότι είχε "καθαρίσει", όμως ο Άρης δεν είχε πει την τελευταία λέξη του. Πίεσε πολύ, ανάγκασε τους παίκτες της ΑΕΚ να κάνοην παιδιαριώδη λάθη, έχασε και μία βολή ο Λαρεντζάκης και ο Μποχωρίδης με τρίποντο 16'' πριν από τη λήξη μείωσε στο καλάθι (79-77)!

Ο Σάκοτα μετά το τάιμ άουτ του Μπάνκι κέρδισε φάουλ και με δύο βολές έκανε το 81-77, ο Τζόουνς αστόχησε στο απονενοημένο τρίποντο στο τέλος και η ΑΕΚ με λίγο περισσότερο σασπένς απ' όσο θα ήθελε, πήρε τελικά τη νίκη.

ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ: Η άνοδος του Βινς Χάντερ στο δεύτερο ημίχρονο ηταν καθοριστική για την ΑΕΚ. Ο Αμερικανός τελείωσε με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ και έδωσε πολλές λύσεις και στην άμυνα και στην επίθεση συμβάλλοντας ώστε να ανοίξει η διαφορά. Κρίσιμες πάντως ήταν και οι βολές που πέτυχε ο Σάκοτα στο τέλος.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ είχε 22/25 βολές και ο Άρης 10/18. Η διαφορά αυτή ήταν κρίσιμη, καθώς ο αγώνας έληξε με διαφορά 4 πόντων.