20.8 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Αρχηγού παρόντος

Η αδιάφορη βαθμολογικά ΑΕΚ φλέρταρε με μία ακόμα γκέλα, αυτή τη φορά μέσα στο ΟΑΚΑ, αλλά την έσωσε ο αρχηγός της, Ντούσαν Σάκοτα, που έβαλε μεγάλα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο και την οδήγησε στη νίκη επί του Κολοσσού (82-81).

Η ομάδα της Ρόδου, που δεν είχε ούτε αυτή ιδιαίτερο βαθμολογικό κίνητρο, αφού μεταξύ έκτης και έβδομης θέσης θα κινηθεί στην τελική βαθμολογία, επιβεβαίωσε τη φετινή ισχύ της και κόντραρε στα ίσια την Ένωση μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Μετά τα πρώτα λεπτά πήρε το προβάδισμα χάρη στην πολύ καλή παρουσία των Ρέλεφορντ και Χολ στην περιφέρεια, την σπουδαία δουλειά στην άμυνα του Παναγιώτη Βασιλόπουλου και στο γρήγορο ρυθμό που επέβαλλε σε μεγάλα διαστήματα. Έφτασε να προηγηθεί με 25-16 στο 13' και μέχρι το 28΄ήταν συνεχώς μπροστά, όμως η ΑΕΚ από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου είχε αρχίσει να αντιδρά.

Πρωταγωνιστής ήτανο Σάκοτα, βοήθησε πολύ και στην άμυνα και στην επίθεση ο Ελονού, έτσι η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί με 63-55 στο 32΄, αλλά ο Κολοσσός δεν τα παράτησε. Μείωσε ξανά, αλλά το μεγάλο τρίποντο του Σάκοτα στο 38΄έκανε το σκορ 74-68. Κι όταν ο Κολοσσός με τον Ρέλεφορντ μείωσε 74-71, ήταν ο Ντίξον αυτός που έβαλε ένα ακόμα τρίποντο και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι, αφού από εκεί και μετά οι παίκτες της ΑΕΚ έβαλαν τις βολές.

Ο ΑΡΧΗΓΟΣ: Ο Ντούσαν Σάκοτα έκανε αρχηγική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, όταν βγήκε μπροστά και ηγήθηκε στο σκοράρισμα. Πέτυχε τους 17 από τους 21 πόντους του σε αυτό το διάστημα, έβαλε μεγάλα σουτ και ήταν ο βασικός πρωταγωνιστής στην ανατροπή και εν τέλει στη νίκη της ΑΕΚ.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 5/17 τρίποντα του Κολοσσού είναι κακό ποσοστό, που σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στον πόντο έπαιξε καθοριστικό ρόλο.