27.1 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Αρχή με κατοστάρα στην Ισπανία (Video)

Η Βαλένθια δεν δυσκολεύτηκε καθόλου (μα καθόλου!) να πάρει τη νίκη από την Φουενλαμπράδα και μάλιστα φτάνοντας σε κατοστάρα (101-86). Και ήταν μόνο η αρχή της 24ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Εύκολη δουλειά είχε και η Σαραγόσα όπως αποδείχθηκε απέναντι στην Ομπραντόιρο και με νέο προπονητή στον πάγκο της και όπως δείχνει το τελικό 85-59.

Σάτοοοοοοοο... Σάτοοοοοο....

Είπε να το παλέψει λίγο η Φουενλαμπράδα απέναντι στη Βαλένθια, αλλά αυτό που έμεινε ήταν το «λίγο». Μετά το 30-27 (15’) άρχισε να χάνει επαφή με το σκορ σταδιακά, για να φτάσουν οι γηπεδούχοι στο +13 (48-35) στα μισά της αναμέτρησης και να εκτοξεύσουν τη διαφορά με τρίποντο του Ρομέιν Σάτο στους 28 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (81-53) μπροστά σε ένα –για μια ακόμη φορά- κατάμεστο γήπεδο. Με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να κάνει όλες τις δουλειές. Ακόμη και το σκούπισμα!

Οι Μαδριλένοι μπήκαν με ένα 8-0 στο παιχνίδι, αλλά ο Σάτο είχε αναλάβει δράση, κάνοντας όλο το γήπεδο να φωνάζει ρυθμικά και μακρόσυρτα το όνομά του ως το 94-68, με τους φιλοξενούμενους να έχουν λίγες καλές στιγμές.

H Βαλένθια έφτασε την κατοστάρα 1’40’’ πριν το τέλος (101-80), ο Μάρκο Πόποβιτς ήταν η μόνη «απειλή» από την άλλη πλευρά με τα σουτ τριών πόντων, φτάνοντας και σε... τετράποντο (101-84, 39’), με το 101-86 να ρίχνει την αυλαία της αναμέτρησης. Η απορία του Κουσπινέρα, προπονητή της Φουενλαμπράδα και δική μας: "Το μόνο που θα ήθελα να ξέρω, είναι γιατί έπρεπε να πάει η διαφορά στους 30 πόντους για να αρχίσουμε να παίζουμε άμυνα".... Εμάς ρωτάει;

*Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με τους 17 πόντους που σημείωσε βρίσκεται στην 6η θέση των σκόρερ στην ιστορία της ομάδας, προσπερνώντας το Χοσέ Λουίς Ντίαθ.

Η Σαραγόσα ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στον δεύτερο αγώνα της ημέρας. Βοήθησε και ο Ρόμπιν Μπέντζινγκ σε αυτό ευστοχώντας τέσσερις φορές πίσω από τα 6μ75 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να φτάσει η ομάδα του στο 26-16 επί της Ομπραντόιρο.

Παρά τα... ηρωικά του Ματουλιόνις όπως αυτό...

ή του Γιοβέτ όπως αυτό...

...οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν με τη διαφορά να μένει πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα (41-33 ημίχρονο). Η ψαλίδα άνοιξε στο δεύτερο μισό με τη Σαραγόσα να φτάνει στο 68-45 (30') με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους στην εκπνοή και τον Λιθουανό να γράφει και το 76-50 (34').

Το κάρφωμα του Πούστοβιι λίγο άλλαξε την κατάσταση, ειδικά αφού λίγο αργότερα δέχθηκε και τεχνική ποινή, καθώς χτύπησε δυνατά την μπάλα διαμαρτυρόμενος για φάουλ το οποίο χρεώθηκε.

Τα τελευταία λεπτά ήταν τυπική διαδικασία με τη Σαραγόσα να φτάνει στη νίκη με το τελικό 85-59.

Κάπου εδώ να πούμε πως οι γηπεδούχοι ήταν... μοντελάκια με νέες φανέλες με μανίκια για την 15η επέτειο της ομάδας.

Και φυσικά πως ήταν ο πρώτος αγώνας του Λουίς Γκιλ στον πάγκο της Σαραγόσα.