30.5 C
Δευτέρα, 8 Ιουλίου, 2024

Αρπακτικό Περιστέρι!

Το Περιστέρι επέστρεψε στην Basket League και ήρθε όχι απλώς για να μείνει, αλλά και για να θυμίσει τη μεγάλη ομάδα της δεκαετίας του '90 και των αρχών του 2000, που είχε και τότε στον πάγκο της τον Αργύρη Πεδουλάκη. Με μεγάλο μπάσκετ επί 30 λεπτά και με επίδειξη του χαρακτήρα του στο τέλος απέτρεψε την ολική ανατροπή που επιχείρησε η ΑΕΚ και νίκησε με 83-80, πετυχαίνοντας τη νίκη της πρεμιέρας της φετινή Basket League. Φοβερός και τρομερός ο Χάροου, ήρωας στο τέλος ο Μπεντίλ. Η ΑΕΚ έπαιξε χωρίς τους δύο καλύτερους αμυντικούς της, Σαντ Ρος και Ξανθόπουλο, και χρειάστηκε 30 λεπτά για να μπει στο παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο κι αυτή ήταν το Περιστέρι. Κυριάρχησε απόλυτα και στις δύο πλευρές του παρκέ και ανάγκασε την ΑΕΚ να παίζει ρόλο κομπάρσου. Ο Αργύρης Πεδουλάκης έστησε μαεστρικά την άμυνά του εμποδίζοντας τα πικ εν ρολ, θωρακίζοντας άριστα τη ρακέτα της ομάδας του και αφήνοντας μόνο το περιφερειακό σουτ στην ΑΕΚ, η οποία ήταν άστοχη και ως εκ τούτου αντιμετώπισε τεράστιο επιθετικό πρόβλημα. Στην επίθεση ο Χάροου έδωσε το σύνθημα στην αρχή, ενώ στη συνέχεια ο Μπεντίλ έκανε σπουδαία δουλειά και αποτέλεσε βασικό σημείο αναφοράς.

Ο Λούκα Μπάνκι από την άλλη πλευρά άλλαζε συνεχώς παίκτες και σχήματα προσπαθώντας να βρει ένα που θα έκανε τη δουλειά, κυρίως στην επίθεση, όπου υπήρχε το μεγαλύτερο πρόβλημα, μάταια όμως. Ο Ράταν Μέις δεν μπορούσε να κατευθύνει σωστά το παιχνίδι της ΑΕΚ, ο Μωραΐτης έκανε καλή δουλειά μόνο στο αμυντικό κομμάτι, η μπάλα δεν μπορούσε να περάσει στο καλάθι, ενώ η απώλεια των ριμπάουντ δεν επέτρεπε στην Ένωση ούτε να τρέξει στον αιφνιδιασμό για να βρει εύκολους πόντους απο εκεί.

Αποτέλεσμα ήταν μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο το Περιστέρι είχε μεν τον έλεγχο, αλλά η ΑΕΚ διατηρούσε τη επαφή του με το σκορ, οι γηπεδούχοι να κυριαρχήσουν ολοκληρωτικά. Η Ένωση δεν πέτυχε ούτε πόντο στα πρώτα 5,5 λεπτά της δεύτερης περιόδου, το Περιστέρι ξέφυγε με 30-17 και από εκεί και μετά με όπλο την εξαιρετική άμυνά του όχι μόνο διατήρησε αυτή τη διαφορά, αλλά τη μεγάλωσε κιόλας. Με σουτ του Ντάνιελς μάλιστα στην εκπνοή του ημιχρόνου την ανέβασε στους 19 πόντους (44-25).

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ λειτούργησε καλύτερα στην επίθεση, καθώς ο Ράταν Μέις ανέβηκε και βρήκε κάποια καλά σουτ από τους Ματσιούλις και Γκρίφιν. Όμως η άμυνά της ήταν... τρύπια. Έγινε έρμαιο στις διαθέσεις του καταπληκτικού Χάροου, που έκανε ό,τι ήθελε απέναντί της, ενώ το Περιστέρι, παίζοντας με αυτοπεποίθηση έβρισκε λύσεις και από τον Γκρέι, τον Βασιλόπουλο, τον Κλαρκ και τον Ντάνιελς, ο οποίος έκανε σπουδαία δουλειά μέσα στη ρακέτα απέναντι στον ανύπαρκτο Χάντερ.

Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 67-47 και στην τελευταία η ΑΕΚ... ξύπνησε. Το ζον πρες του Μπάνκι απέδωσε καρπούς, ο Λαρεντζάκης πήρε τα πράγματα στα χέρια του μαζί με τον εξαιρετικό στο δεύτερο ημίχρονο Ράταν Μέις, το Περιστέρι αγχώθηκε ξαφνικά και η διαφορά άρχισε να πέφτει. Στο 35' το σκορ έγινε 70-62 με τρίποντο του Γιαννόπουλου, ο Χάροου με προσωπικές ενέργειές του κρατούσε όρθιο το Περιστέρι, που έπαιρνε βαθιές ανάσες και από κάποια επιθετικά ριμπάουντ που κέρδιζε, όμως στο τελευταίο λεπτό η ΑΕΚ πλησίασε απειλητικά.

Ο Ράταν Μέις απάντησε αμέσως με τρίποντο στο τρίποντο του Βασιλόπουλου στο 39΄με το οποίο φάνηκε να τελειώνει το παιχνίδι (79-74) και μετά από άστοχο σουτ του Μπεντίλ, ο Ματσιούλις με γκολ φάουλ έκανε το 79-77 ενώ απέμεναν 36'' πριν από τη λήξη. Η ΑΕΚ είχε φτάσει μια ανάσα από την ολική ανατροπή, όμως σε εκείνο το κρίσιμο σημείο ο Μπεντίλ πέτυχε ένα παλικαρίσιο καλάθι 15'' πριν απο το τέλος και παρά το ότι έχασε τη συμπληρωματική βολή από το φάουλ που είχε κερδίσει, είχε κάνει τη δουλειά. Η ΑΕΚ δεν είχε χρόνο να ολοκληρώσει την ανατροπή από το -20 και το Περιστέρι πήρε τη μεγάλη νίκη με 83-80.

ΟΙ ΗΡΩΕΣ: Ο Ράιαν Χάροου έκανε μεγάλο παιχνίδι. Δεν ήταν μόνον οι 21 πόντοι, τα 6 ριμπάουντ και οι 6 ασίστ, που είχε απολογισμό, ήταν και το ότι συγκράτησε με δικές του ενέργειες την ΑΕΚ στην τελική αντεπίθεσή της στην τελευταία περίοδο. Όμως το πιο κρίσιμο καλάθι του αγώνα πέτυχε ο Μπεντίλ 15'' πριν από τη λήξη. Με αυτό το Περιστέρι σφράγισε τη νίκη του.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Περιστέρι πήρε 10 ριμπάουντ περισσότερα (37 έναντι 27) και είχε 15/21 βολές έναντι 9/15 της ΑΕΚ. Έτσι όπως πήγε το παιχνίδι και κρίθηκε σε ένα σουτ ουσιαστικά, αυτές οι λεπτομέρειες παίζουν ρόλο.