17.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Αρνητικό ρεκόρ 232 αγώνων για τον Ολυμπιακό

Η εικόνα των 0/16 τρίποντων στο πρώτο ημίχρονο δεν είναι καθόλου συνηθισμένη, πολύ περισσότερο από μία ομάδα του επιπέδου του Ολυμπιακού. Στο τέλος του πολύ δύσκολου παιχνιδιού με τον Χολαργό, πήρε αυτό που ήθελε μέσα από παράταση αλλά άφησε πίσω της ένα αρνητικό ρεκόρ 6,5 χρόνων και 232 αγώνων Πρωταθλήματος! Το 12,12% με το οποίο εκτέλεσε ο Ολυμπιακός από το τρίποντο χθες, έχοντας 4/33, συνιστά τη χειρότερη επίδοση του στην Basket League από τις 21 Απριλίου 2012.

Για να βρούμε λοιπόν επίδοση χειρότερη της χθεσινής για τους “ερυθρόλευκους” πρέπει να γυρίσουμε πίσω αρκετά χρόνια, στα προημιτελικά των πλέι οφ κόντρα στον ΠΑΟΚ, όταν νίκησαν μεν στη Θεσσαλονίκη με 68-61 αλλά έχοντας 2/19 τρίποντα και ποσοστό 10,52%. Στο μεσοδιάστημα ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά σε μία τέτοια επίδοση και στους τελικούς του 2014 όταν είχε στο ΟΑΚΑ 3/24 τρίποντα (12,5%).

Πρόκειται για αρνητικό ρεκόρ 232 αγώνων Πρωταθλήματος, 170 αγώνων κανονικής περιόδου και 62 αγώνων πλέι οφ.

5η σερί νίκη σε παράταση

Ο Ολυμπιακός έκανε τη δουλειά στην παράταση και παράλληλα έδωσε συνέχεια σε ένα σερί που κρατάει από τη σεζόν 2011-12. Ήταν το πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι Πρωταθλήματος στο οποίο νίκησε στην παράταση. Είχαν προηγηθεί εκείνα...

*Στις 19 Μαίου 2014 στη Νέα Σμύρνη, όπου νίκησε τον Πανιώνιο για τον 3ο προημιτελικό των πλέι οφ με 93-90 (ΜακΚόλουμ 25, Μίλμπουρν και Λάνγκφορντ 17 – Σπανούλης 22π, 5ρ, 5ασ, Πρίντεζης 17).

*Στις 2 Νοεμβρίου 2015 στη Θεσσαλονίκη, νικώντας τον ΠΑΟΚ με 104-99 (Κακαρούδης 18, Μάρκοβιτς 17 – Σπανούλης 20, Χάκετ 19π, 10ρ.).

*Στις 13 Μαρτίου 2016 στο ΟΑΚΑ, όπου επιβλήθηκε της ΑΕΚ μετά από δύο παρατάσεις με 100-93 (Μαυροκεφαλίδης 22π, 16ρ, Χέρστον 16 – Σπανούλης 26π, 9ασ, Χάντερ 15).

*Στις 29 Μαίου 2016, στον 4ο τελικό των πλέι οφ όταν νίκησε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ σε διπλή παράταση με 82-81 (Παππάς 16, Διαμαντίδης και Γκιστ 15 – Σπανούλης 25, Χάντερ 14).

Η τελευταία ήττα Πρωταθλήματος του Ολυμπιακού σε ματς με παράταση, ήταν στον 4ο τελικό των πλέι οφ του 2012 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 101-94.

Photo Credits: Eurokinissi