21.8 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Αρμάνι – Μπάγερν 79-78: Ο Λεντέι υπέγραψε την ανατροπή-θρίλερ! (pic+vids)

Συγκλονιστικό ήταν το Game 1 των play-offs της Euroleague στη σειρά ανάμεσα στην Αρμάνι Μιλάνο και την Μπάγερν Μονάχου, με τους γηπεδούχους να γυρνάνε από το -19 (40-21 στο 18') μετά από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο και να ολοκληρώνουν την ανατροπή κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με τον Ζακ Λεντέι να πετυχαίνει το νικητήριο buzzer beater που έγραψε το 79-78!

Ο Λεντέι ήταν και ο πολυτιμότερος παίκτης για την ομάδα του Μεσίνα, μετρώντας 17 πόντους (4/6 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 9/9 βολές), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 33'12" συμμετοχής. Τεράστια και η συμβολή του Σέρχιο Ροντρίγκεθ που έδωσε το σύνθημα, πετυχαίνοντας 10 από τους 13 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

H νευρικότητα και η αστοχία είναι τα δύο στοιχεία που ξεχώρισαν στο πρώτο δεκάλεπτο, στο φινάλε του οποίου οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα ενός καλαθιού (18-16). Με δεδομένο ότι αυτή είναι η παρθενική παρουσία της Μπάγερν σε play-offs και ότι η Αρμάνι έχει να βρεθεί σε αντίστοιχη θέση από το 2014, είναι κατανοητό το μουδιασμένο ξεκίνημα.

Δύο λεπτά στη δεύτερη περίοδο ήταν αρκετά, ώστε οι Βαυαροί να ξεμακρύνουν με δέκα πόντους (26-16 στο 12'). Μέχρι το 15' το επιμέρους σκορ της περιόδου είχε γίνει 14-2 (32-18). Προϊόντος του χρόνου η «ψαλίδα» άνοιξε μέχρι τους 19 πόντους (40-21 στο 18'), ενώ το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι στο +17, 44-27. Να σημειώσουμε ότι οι 10 από τις 27 πόντους της Αρμάνι προήλθαν από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας», όπου ήταν αλάνθαστη. Απρόσμενος πρωταγωνιστής του πρώτου μέρους με 12 προσωπικούς πόντους και 3 ριμπάουντ ο Ντένις Σίλι

Ένα επιμέρους 12-3 που έτρεξαν οι Μιλανέζοι από το 30'-34' κατέβασε τη διαφορά από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων (47-39).  Παρότι η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα ανέβασε κακόρυφα την απόδοσή της στην επίθεση πετυχαίνοντας 26 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ πριν την ανάπαυλα είχε συνολικά 27, δεν βρήκε τρόπο να σταματήσει με την άμυνά της τους Γερμανούς.

Η εμπειρία του Σέρχιο Ροντρίγκεθ φάνηκε την κρίσιμη στιγμή. Ο Ισπανός γκαρντ, με 8 διαδοχικούς πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, μείωσε σε 67-61, που έγινε και 67-65 στο 34'23", μετά από δύο εύστοχες βολές του Τζίτζι Ντατόμε και ένα κάρφωμα του Ζακ Λεντέι.

Ένα γκολ-φάουλ του Τζέιμς Γκιστ διέκοψε το σερί των Ιταλών και το πέμπτο εύστοχο τρίποντο δια χειρός Ντένις Σίλι έγραψε το 73-67 στο 36'. Το Μιλάνο ισοφάρισε σε 74-74, 1'16" πριν το φινάλε. Ο «Τσάτσο» πέτυχε σπουδαίο τρίποντο για το 77-74, ενώ ο Μπόλντουιν με 2/2 βολές μείωσε σε 77-76. Ο Ντιλέινι αστόχησε από την περιφέρεια, ο Σίσκο πήρε το ριμπάουντ, με τη Μπάγερν να «ξεχύνεται» στο transition και να κερδίζει φάουλ. Ο Τζέιμς Γκιστ με «κρύο αίμα» δε λάθεψε και έγραψε το 78-77, με 1.2" να απομένουν στο χρονόμετρο. Ο Ζακ Λεντέι πήρε την ευθύνη της τελευταίας μπάλας και βρήκε στόχο σε σχεδόν νεκρό χρόνο, πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα των Γερμανών και χαρίζοντας στην ομάδα του μια τεράστια νίκη!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Αρμάνι έδειξε πολύ καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο μισό της αναμέτρης, μετρώντας εκεί τους 52 από τους 79 συνολικούς της πόντους. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν και τη μάχη των ριμπάουντ (53 έναντι 31), ενώ ήταν σχεδόν άριστη από τη γραμμή των βολών (21/23 δηλαδή ποσοστό ευστοχίας 91.3%).

ΤΟ ΚΡΙΜΑ: Ο Ντένις Σίλι πραγματοποίησε εμφάνιση καριέρας, οδηγώντας τη Μπάγερν στο σκοράρισμα χάρις σε 23 πόντους (2/5 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 4/5 βολές), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 25 λεπτά συμμετοχής, στο τέλος της ημέρας όμως είδε την ομάδα του να χάνει ένα ματς που έμοιαζε δικό της.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 27-44, 53-64, 79-78