23.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Απόλυτος κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ (pics)

Το παιχνίδι ήταν δικό του από την αρχή ως το τέλος και ο ΠΑΟΚ έφτασε σε μια κάτι παραπάνω από άνετη νίκη επί της Φρίμπουργκ με το τελικό 92-61 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Basketball Champions League  στη Θεσσαλονίκη.

Όταν μπαίνεις στο παιχνίδι με ένα 14-0 τότε όλα φαίνονται ευκολότερα. Αυτό έγινε και με τον ΠΑΟΚ. Με τον Μιλένκο Τέπιτς να δίνει την σκυτάλη στον Αντώνη Κόνιαρη και 7/10 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, επέβαλλε γρήγορα το δικό του νόμο. Έφτασε στο +21 (29-8, 8’14’’) με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τζαμάλ Τζόουνς και στο +22 (32-10, 9’23’’) από τα χέρια του Λίνου Χρυσικόπουλου. Λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου ο ηλεκτρονικός πίνακας κατέγραφε νταμπλ σκορ (44-22, 17’28’’) με το γκολ φάουλ του Βαγγέλη Μαργαρίτη, ενώ με τη λήξη της η διαφορά είχε φτάσει στο +27 (51-24) από τον Γιάννη Αθηναίου.

Ο Τέπιτς ήταν αυτός που οδήγησε για πρώτη φορά στο +30 (56-26, 21’20’’) με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό με τον Γκος στη θέση του εκτελεστή (67-33, 26’20’’).

OI ΑΡΙΘΜΟΙ: Αν κάτι έδωσε τον τόνο στο παιχνίδι ήταν σίγουρα τα σουτ τριών πόντων. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 7/10 σουτ από τα 6μ75, παίζοντας συνετά και με μυαλό στη συνέχεια. Σημαντικό και αυτό το 2-6 στα λάθη στο ίδιο διάστημα.

ΤΟ ΠΡΩΤΟ: Η Φρίμπουργκ ευστόγησε για πρώτη φορά μετά από τέσσερα λεπτά στο παρκέ (14-2) μετ ον Αντρέ Ουίλιαμσον.

ΠΟΔΟΣΦΑΡΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ: Πολύς κόσμος μπορεί να μην τιμά με την παρουσία του το κλειστό της Πυλαίας, αλλά ο Βιερίνια παραμένει πιστός. Και σε κάθε παιχνίδι είναι εκεί. Μπασκετικός!

Διαιτητές: Κοζλόβσκις (Λετονία), Μάριτσιτς (Σερβία), Φούσκα (Σλοβακία)

Δεκάλεπτα: 32-10, 51-24,  69-37, 92-61