25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Απόλυτος και θεαματικός ο Παναθηναϊκός στο Λαύριο

Ο Παναθηναϊκός Superfoods διέλυσε το Λαύριο εκτός έδρας με 111-57 και ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Stoiximan.gr Basket League χωρίς ήττα, για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε προχθές (11/5) στο παιχνίδι με την ΑΕΚ, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ διέλυσε και το Λαύριο.

Η αναμέτρηση δεν αντέχει στην παραμικρή κριτική, καθώς στο 10' οι «πράσινοι» είχαν ήδη πάρει προβάδισμα δώδεκα πόντων (22-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ξέφυγε, με τους «πράσινους» να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και να ξεφεύγουν με 59-26.

Παρά τις αλλαγές του Καταλανού προπονητή ο ρυθμός δεν έπεσε και είναι χαρακτηριστικό ότι όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο ξέφευγε περισσότερο το «τριφύλλι».

Η κόρνα της λήξης βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 111-57 και το σκορ μαρτυράει την εικόνα του αγώνα.

Ο πλουραλισμός: Είναι χαρακτηριστικό ότι και οι δώδεκα παίκτες των «πράσινων» σκόραραν, με τον Μάικ Τζέιμς και τον Νίκο Παππά να σημειώνουν από 15 πόντους. Για τους ηττημένους, ο Μακένζι Μουρ προσπάθησε με 18 αλλά ήταν απελπιστικά μόνος.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και δεν υπάρχει κάτι που να προκαλεί ιδιαίτερη εντύπωση.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.