21.3 C

Απόλυτη “βασιλική” κυριαρχία (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχτηκε την Μπούντουτσνοστ στην Μαδρίτη για την 4η αγωνιστική της Euroleague, και ήταν για μία ακόμη φορά καταιγιστική. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κατάφερε να επικρατήσει με 89-55 επί της Μπούντουτσνοστ, η οποία φάνηκε να βρίσκεται σε "λήθαργο" σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η Ρεάλ ξεκίνησε τον αγώνα δυνατά και κατάφερε γρήγορα να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας στο πρώτο δεκάλεπτο. Η εξαιρετική εμφάνιση του Ταβάρες βοήθησε τη "βασίλισσα" να πάρει στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα ήδη από τα πρώτα δευτερόλεπτα. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η Ρεάλ έβαλε μπρος για τα καλά αφήνοντας κατά πολύ πίσω της την Μπούντουτσνοστ. Οι Μαδριλένιοι, με τη βοήθεια του εξαιρετικά εύστοχου Ρούντι Φερνάντεθ, ανέβασαν την διαφορά στο +13 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 44-31 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου. Η ομάδα του Αλεξάνταρ Τζίκιτς δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά που είχε διαμορφώσει η Ρεάλ, με αποτέλεσμα η ζυγαριά να γέρνει απειλητικά προς το μέρος των πρωταθλητών Ευρώπης, που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +21. Στο τέταρτο δεκάλεπτο και παρά την διαφορά ασφαλείας που είχε, η Ρεάλ δεν έχασε τη συγκέντρωσή της, συνέχισε δυναμικά μέχρι το τέλος και το τελικό σκορ διαμόρφωσε σε 89-55 ο Ταβάρες με δύο εύστοχες βολές.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

Ο Έντι Ταβάρες  ήταν  αναμφίβολα το πρόσωπο που καθόρισε τη ροή του αγώνα. Με μία εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο (6 πόντοι και 6 ριμπάουντ στα πρώτα πέντε λεπτά) κατάφερε να μαζέψει συνολικά 10 ριμπάουντ ενώ την ίδια στιγμή είχε 3 κοψίματα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Η Ρεάλ ήταν κυρίαρχη του αγώνα, γεγονός που δε φάνηκε μόνο στη μεγάλη διαφορά του σκορ αλλά κυρίως στη διαφορά των ασιστ. Η Ρεάλ είχε 29 ασίστ ενώ οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν μόλις 6.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 44-31, 65-44, 89-55