23.2 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Απτόητη στην κορυφή η Μπαρτσελόνα (vids)

Η Μπαρτσελόνα έκανε επίδειξη δύναμης για τρία δεκάλεπτα απέναντι στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και ενώ τα χρειάστηκε στην τελευταία περίοδο όταν «ξύπνησαν» οι Ρώσοι, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 85-81  στο πλαίσιο αναμέτρησης για την 22η αγωνιστική της Euroleague, διατηρώντας την πρωτιά με ρεκόρ 16-6. Στο 13-7 «έπεσε» η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Να σημειώσουμε ότι στο ματς της 2ης αγωνιστικής, η Ζενίτ είχε πάρει τη νίκη μέσα στην Ρωσία με την ίδια αρκιβώς διαφορά των 4 πόντων, όταν είχε κερδίσει με 74-70.

Για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ο Μπράντον Ντέιβις ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους και ο Νικ Καλάθης γέμισε τη στατιστική του με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με δύο μακρινά σουτ και πήρε double-score, 12-6, μετά από 6 λεπτά παιχνιδιού. Η Ζενίτ έτρεξε ένα σερί 8-0 για να προσπεράσει με 14-12, αλλά Χίγκινς και Σμιτς διαμόρφωσαν το 16-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έφερε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Κάιλ Κούριτς, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους με 2/2 δίποντα και 3/3 τρίποντα μέσα σε αυτό το διάστημα, βοηθώντας τους Ισπανούς να πάρουν κεφάλι με 44-33  στο ημίχρονο. Σε αυτό συνέβαλε βέβαια και η αδυναμία της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ να τελειώσει τις φάσεις μέσα στο «ζωγραφιστό» (8/23 δίποντα).

Με τον Νικ Καλάθη να συνεχίζει να βάζει δύσκολα στον Κέβιν Πάνγκος με την άμυνά του και να «σερβίρει» έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του, το επιθετικό «πάρτυ» των Μπλαουγκράνα συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα, κάνοντας έξαλλο τον Τσάβι Πασκουάλ, ο οποίος δέχτηκε και τεχνική ποινή στο 28'. Κάπως έτσι η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 69-50.

Ενώ η έκβαση του παιχνιδιού έμοιαζε δρομολογημένη, η ομάδα από την Αγία Πετρούπολη ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με ένα επιμέρους 9-0, μειώνοντας σε 69-59 στο 33'. Δύο διαδοχικά τρίποντα δια χειρός Αντρέι Ζούμπκοφ και τρεις βολές από  Πονίτκα-Γκουντάιτις, έριξαν εκ νέου τη διαφορά, με τη Ζενίτ να πλησιάζει στο 74-68 με 2'07" να απομένουν στο χρονόμετρο. Ωστόσο, πέντε γρήγοροι πόντοι από τον Μπράντον Ντέιβις έβαλαν τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων για ανατροπή.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το άκρως παράδοξο στην στατιστική της Ζενίτ είναι τα ποσοστά ευστοχίας από κοντά και από μακριά. Η ρωσική ομάδα τελείωσε το ματς με το αποκαρδιωτικό 28.6% στα δίποντα, έχοντας 10/35, ενώ παράλληλα είχε 50.0% στα τρίποντα με 13/26! Τέλος, πέταξε και αρκετές ευκαιρίας από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας», έχοντας 22/30 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 44-33, 69-50, 85-81