27.4 C
Τετάρτη, 9 Οκτωβρίου, 2024

Απτόητη η Αργεντινή «σκόρπισε» και την Πολωνία (pics+vids)

Η Αργεντινή νίκησε πανεύκολα και την Πολωνία με 91-65 και προκρίθηκε ως πρώτη από τον 9ο όμιλο, στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την «αλμπισελέστε», ενώ στους «8» προκρίθηκε και η Πολωνία ως δεύτερη.

Οι τυπικά γηπεδούχοι Πολωνοί ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όταν κι έμειναν κοντά στο σκορ (14-20), αλλά το ημίχρονο έκλεισε με 27-42 και όλα έμοιαζαν να έχουν μπει σε μία... σειρά.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Σέρχιο Ερνάντεθ δεν έδειξαν καμία διάθεση να αφήσουν το πόδι από το γκάζι κι εκτόξευσαν τη διαφορά μέχρι και τους τριάντα πόντους. Πλέον οι δύο αντίπαλοι δοκίμασαν πρόσωπα και σχήματα και το φινάλε βρήκε την Αργεντινή θριαμβεύτρια με 91-65.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.