16 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Απειλήθηκε η Μπουντούτσνοστ

Πολύ κοντά στην ήττα βρέθηκε η Μπουντούτσνοστ. Εντός έδρας επικράτησε της Τσεντεβίτα 80-78, κάνοντας την αντεπίθεσή της στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Οι Κροάτες προηγήθηκαν 76-68 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, αλλά κάπου "κόλλησαν" επιθετικά. Με 1'33'' να απομένει ο Κότι Κλαρκ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους Μαυροβούνιους (77-76) και μισό λεπτό αργότερα ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Νόρις Κόουλ ουσιαστικά έδωσε τέλος στην υπόθεση νικητής, διαμορφώνοντας το 80-76. Ο Κομπς μείωσε στο 80-78 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν έφτασε στο καλάθι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ερλ Κλαρκ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίους της Μπουντούτσνοστ, ο Νόρις Κόουλ πρόσθεσε 14 πόντους, ο Έντουιν Τζάκσον 11 και από 10 είχαν οι Κότι Κλαρκ και Γκόρα Μπιτάτζε. Ο Γεωργιανός σέντερ έφτασε σε double double, μαζεύοντας και 10 ριμπάουντ. Πούλεν και Κομπς με 25 και 18 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Τσεντεβίτα.