22.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Απίστευτο παιχνίδι στη Βαλένθια! (pics, vids)

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι για πολύ, μα πάρα πολύ γερά νεύρα έγινε στη Βαλένθια με την ομάδα του Τσους Βιδορέτα να φτάνει στη νίκη με 89-87 στην παράταση επί της ΜόραΜπανκ Ανδόρρα με έναν ηρωικό Σαν Εμετέριο να σταματά στους 35 πόντους και τον Στέβις να αστοχεί σε ένα tip in που θα μπορούσε να στείλει τον αγώνα σε μια ακόμη παράταση.

Η Μπασκόνια δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην Ομπραντόιρο αλλά τελικά πήρε τη νίκη που ήθελε με 85-78, αλλά οι έτεροι Βάσκοι, αυτοί της Μπιλμπάο δεν τα κατάφεραν καθόλου καλά. Παρά την αλλαγή προπονητή, που συνήθως φέρνει καλύτερη και μεγαλύτερη διάθεση, ο Βέλικο Μρσιτς ξεκίνησε με μία βαριά ήττα, από την προτελευταία της βαθμολογίας Σαν Πάμπλο Μπούργος και μάλιστα με το τελικό 62-78. Εκτός έδρας νίκη πήρε και η Μούρθια με το 91-79 επί της Εστουδιάντες.

Οι αγώνες αναλυτικά:

Βαλένθια-ΜόραΜπανκ Ανδόρρα 89-87

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στη Βαλένθια και χρειάστηκε η παράταση για να κριθεί ο τελικός νικητής, παρά το ότι οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει να προηγηθούν ακόμη και με 21 πόντους! Και παρά το γεγονός πως ήταν στο +9 (72-63) 2'10'' πριν το τέλος της κανονικής περιόδου. Φερνάντεθ και Μπλάζιτς μείωσαν σε 72-71, ο Πλάις είχε1/2 βολές κάτι που έδωσε το δικαίωμα στον Γέλινεκ να κάνει το 73-73 και να στείλει τον αγώνα στην παράταση. Εκεί η Βαλένθια είχε το προβάδισμα, αλλά δεν έφτασε στη νίκη χωρίς άγχος, αφού 11'' πριν το τέλος ο Μπλάζιτς μείωσε στον πόντο (88-87). Ο Σεν Εμετέριο είχε 1/2 βολές, ο Φερνάντεθ αστόχησε στην επίθεση της ΜόραΜπανκ Ανδόρρα όπως και ο Γέλινεκ μετά το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε, πριν "καθαρίσει" τη φάση ο Βαν Ρόσομ για το τελικό 89-87.

Οι "πορτοκαλί" δεν είχαν για μία ακόμη φορά στη διάθεσή τους τους Ουίλιαμς, Ντούμπλιεβιτς, Σάστρε και Ντιό, αλλά είχαν έναν εκπληκτικό Φερνάντο Σαν Εμετέριο που τους οδήγησε στη νίκη με 35 πόντους έχοντας 12/16 εντός πεδιάς και 9 ριμπάουντ στα κάτι λιγότερο από 29' που έμεινε στο παρκέ.

Ακολούθησαν Ντόρνεκαμπ (12) και Πλάις (11) με τον τελευταίο να μαζεύει και 10 ριμπάουντ. Μπλάζιτς (22) και Φερνάντεθ (19) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων. (ACB Photo/M. Á. Polo )

Μπασκόνια-Ομπραντόιρο 85-78

Ο Τορνίκε Σενγκέλια, ο οποίος σε έναν ακόμη αγώνα απέδειξε πως απλά το κατέχει το άθλημα, άφησε το παρκέ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Μαρσελίνιο Χουέρτας που ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη με μία δική του «μπομπίτα» λίγο πριν το φινάλε ακολούθησε με 16, αφήνοντας ένα σκαλοπάτι πιο πίσω τον Ματ Τζάνινγκ (15). Για την Ομπραντόιρο κορυφαίος ήταν ο Πουστοβόι με 16 πόντους και ακολούθησαν οι Σάμπατ (13) και Τόμας (10). (ACB Photo/E. Otxoa )

Μπιλμπάο-Σαν Πάμπλο Μπούργος 62-78

Μετά από το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (18-18) οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα και φρόντισαν να το κρατήσουν στα χέρια τους, καταφέρνοντας μάλιστα να αυξήσουν λίγο λίγο και τη διαφορά.

Η Μπιλμπάο απογοήτευσε τον κόσμο της για μια ακόμη φορά και αναζητούνται λύσεις που θα την βγάλουν από τη δύσκολη θέση στην οποία βρίσκεται. (Photo/A. Arrizabalaga )

Εστουδιάντες-Μούρθια 79-91

Η Μούρθια πήρε μια σημαντική γι' αυτήν εκτός έδρας νίκη με το 91-79 επί της Εστουδιάντες στη Μαδρίτη. Και πέντε παίκτες της να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Πρώτος στη λίστα ο Κλέβιν Χάνα με 21 και έπονται ο Σοκό (18), ο Μπενίτε (13), ο Όλεσον (11) και ο Ρόχας (10). Στους 29 σταμάτησε ο Λάντεσμπεργκ για την Εστουδιάντες. ( Photo/E. Candel )