25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Απίστευτος Χάσελ και νίκη η Λε Πορτέλ (vids, pics)

Η Μονακό (νίκησε χθες 103-99 εκτός έδρας την Ιέρ Τουλόν) παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας του γαλλικού πρωταθλήματος μετά και την 15η αγωνιστική με ρεκόρ 12-3. Η δεύτερη Λιμόζ επιβλήθηκε εντός έδρας της Μπουργκ με 88-75, ενώ νίκη εκτός έδρας πήρε και η συγκάτοικός της στην κατάταξη Λε Μαν με το 82-68 επί της Μπουλαζάκ. Στην ιστορία θα περάσει πάντως σε ατομικό επίπεδο η παρουσία του Φρανκ Χάσελ, ο οποίος άφησε το παρκέ με 32 πόντους και 22 ριμπάουντ οδηγώντας την Λε Πορτέλ στη νίκη.

Το καθήκον της εκτέλεσε η Λιμόζ, λυγίζοντας χάρη σε ένα εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο (25-14 επιμέρους σκορ) με 88-75 την αντίσταση της Μπουρ, έχοντας σε φόρμα τον Μπράιαν Κόκλιν (19 π., 9 ρ.), με τον Ζάκερι Πίκοκ στην αντίπερα όχθη να έχει ισάριθμους πόντους. Η Λε Μαν είχε ένα πιο άνετο απόγευμα με αντίπαλο την Μπουλαζάκ, περνώντας από την έδρα της με 82-68, με πρώτο σκόρερ τον Τζάστιν Κομπς (15 π.).

Αμφότερες οι νικήτριες ομάδες «ξετύλιξαν» το δώρο της ήττας της Γκραβελίν, στην προσπάθεια για απόκτηση του πλεονεκτήματος έδρας, με τη Σαλόν/Ρεμς να επικρατεί με 83-72, σε ένα ματς όπου ο Μπεν Μπέντιλ είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ δεν ήταν αρκετοί οι 22 φιλοξενούμενους του Τέρι Άλεν για τους φιλοξενούμενους. Η Ναντέρ πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, καθώς ξέφυγε σε απόσταση δύο νικών από την Ντιζόν με το τελικό 84-72, στη «μάχη» για την πρόκριση στα playoffs. Ο Αλαντέ Αμινού οδήγησε την ομάδα από τη Παρίσι με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Ράιν Πίρσον να σημειώνει 17 πόντους για τους ηττημένους.

Υψίστης σημασίας ήταν για τη Λε Πορτέλ το 77-69 επί της Ορτέζ. Μετά το 36-37 του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και με ηγέτη τον Φρανκ Χάσελ που έφτασε σε «μυθικό» double double 32 πόντων και 22 ριμπάουντ, πήραν... δύο μέρες μετά το δικό τους δώρο Χριστουγέννων, στην προσπάθεια αποφυγής του υποβιβασμού.