25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Αντεπίθεση και νίκη για τον ΠΑΟΚ (pics)

Ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη με το 87-73 επί του Περιστερίου στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League.

Τα τρίποντα ήταν αυτά που πρωταγωνίστησαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα με το Περιστέρι να μετατρέπει το 6-3 (3’) σε 8-14 (6’18’’). Οι δύο προπονητές ανακάτεψαν την τράπουλα από νωρίς με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν (13-14 (7’10’’) και 21-24 (11’) με τους διαιτητές να βρίσκονται στο επίκεντρο από τον ΠΑΟΚ και δύο τεχνικές ποινές να δίνονται μία στον Λίνο Χρυσικόπουλο και μία στον πάγκο, που βοήθησαν την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να φτάσει ως το +12 (21-33, 12’37’’).

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε (33-34, 17’30’’), αλλά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στη γραμμή και έφτασαν στο 33-40 (19’). Το ίδιο έγινε και στις αρχές της τρίτης περιόδου  με το 41-42 να γίνεται 47-53 (25’) με τους Αγραβάνη και Μπέντιλ. Στο σημείο αυτό όμως Γκος και Τζόουνς βρήκαν ρυθμό επιθετικά, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε την ομάδα του να λειτουργεί καλύτερα αμυντικά και το επιμέρους 16-1 (28’45’’) οδήγησε στο 63-54 (28’45’’).

Ο Γκος συνέχισε φτάνοντας και στο +14 (74-60, 32'15'') και ο Κόνιαρης ήταν εκεί για να απαντήσει: Όταν το Περιστέρι κατέβασε τη διαφορά στους εννέα πόντους (74-65, 34'45''), αύξησε και πάλι την απόσταση στο +14 (79-65, 36') και στη συνέχεια έδωσε και την ασίστ στον Μαργαρίτη για το 82-68 (36'30'').

Ο ΠΑΟΚ απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο (87-71, 39'15'') πριν το τελικό 87-73 που διαμόρφωσε ο Βασίλης Μουράτος.

TO ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Αντώνης Κόνιαρης με την άμυνά του και το ρυθμό που έδωσε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σταθερά εκεί στην ανατροπή που έκανε ο ΠΑΟΚ για να φτάσει ως την τελική επικράτηση, αφήνοντας επιθετικά τον πρώτο ρόλο στους Γκος, Χάτσερ και Μαργαρίτη.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο ΠΑΟΚ στηρίχθηκε πολύ στα σουτ από τα 6μ75 για την επιστροφή του στο παιχνίδι έχοντας τελικό απολογισμό 16/31 (51%). Μεγάλη διαφορά υπήρχε στις βολές (και λόγω των μακρινών σουτ) με τους γηπεδούχους να έχουν 9/14 και τους φιλοξενούμενους 22/26.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Μαλαμάς

Δεκάλεπτα: 16-21, 35-42, 66-57, 87-73