18.3 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Ανοικτοί λογαριασμοί

Με πολύ καλή άμυνα στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να πάρει τη νίκη επί της Μονακό με 69-68 στο ΟΑΚΑ. Η διαφορά είναι πολύ μικρή, αλλά είναι καλύτερη από ήττα και η Ένωση μπορεί να ελπίζει ότι παίζοντας καλύτερα την άλλη εβδομάδα στο Πριγκιπάτο θα νικήσει ξανά και θα προκριθεί στα προημιτελικά του Champions League. Η ΑΕΚ προδόθηκε από την έλλειψη αθλητικών παικτών που θα μπορούσαν να κοντράρουν τους αθλητικούς παίκτες της Μονακό. Κι αυτό φάνηκε και στην άμυνα και στην επίθεση, όπου οι παίκτες της γαλλικής ομάδας ήταν τρομερά άστοχοι κι αυτό δεν τους επέτεψε να ξεφύγουν με διαφορά μεγαλύτερη των 7 πόντων, με την οποία προηγήθηκαν στο 28' (46-53). Κι αφού είχαν ανατρέψει το 27-16, με το οποίο η ΑΕΚ είχε προηγηθεί στο 11'. Αν μάλιστα ο κόουτς Μίτροβιτς δεν ξεχνούσε στον πάγκο στην τελευταία περίοδο τον κορυφαίο της ομάδας του, Ζακ Ράιτ, και δεν έδινε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να πιέσει περισσότερο και να γυρίσει το παιχνίδι, η Μονακό θα είχε φύγει με τη νίκη και ίσως και με την πρόκριση. Στο τέλος η ΑΕΚ πήρε μια διαφορά 4 πόντων, αλλά το τρίποντο του Σούλερ 12'' πριν από το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό σκορ. ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ Ο Ντιούσαν Σάκοτα με 20 πόντους και 4/7 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, αλλά στην τελευταία περίοδο οι Ούκιτς, Ντίξον και Ελονού έδωσαν πολύτιμες βοήθειες και στις δύο πλευρές του παρκέ. Από τη Μονακό ο Ζακ Ράιτ ήταν όλα τα λεφτά με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα.