23.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ανατροπή «ψυχής» από την Λάρισα (vids)

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Λάρισα, η οποία στην εξ' αναβολής αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής επικράτησε του Προμηθέα στην έδρα της με 85-81, και έτσι βλέπει με αισιοδοξία το μέλλον της στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου βρέθηκε στο -17 (44-61) στο 29', αλλά βρήκε το σθένος και με μπροστάρηδες τους Παπαπάδη και Γκόρντον, και με τον Σμιθ να υπογράφει, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 41-20, και υπέταξε το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά, το οποίο στην τέταρτη περίοδο ουσιαστικά σταμάτησε να παίζει και είδε το ρεκόρ του βρίσκεται στο 4-3.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δυο ομάδες διαμαρτύρονται για αρκετές αποφάσεις των τριών διαιτητών, με τους φιλοξενούμενους να είναι πυρ και μανία με τον διαιτητή Παντελίδη.

Ορεξάτη ξεκίνησε η Λάρισα, η οποία προηγήθηκε με 12-4 στο 5', αλλά το 14-13 στο 8' ήταν το τελευταίο της προβάδισμα, πριν ο Προμηθέας ανεβάσει ρυθμούς και φτάσει στο +9 (44-35) στο ημίχρονο, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, και μοιρασμένο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν ως ομάδα, και έτσι με τον Μίλερ έφτασαν στο +17 (61-44) στο 1'55'' πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος, σημείο που σταμάτησαν ουσιαστικά να παίζουν. Ο Παπαδάκης πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε το σύνθημα, και με τον Γκόρντον να ακολουθεί οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 10-1, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο -8 (54-62).

Η Λάρισα φάνηκε να έχει ανέβει ψυχολογικά, και έτσι με τον Σμιθ να πετυχαίνει 9 συνεχόμενους πόντους, έτρεξαν ένα τρομερό επί μέρους σκορ 34-16, και έτσι προσπέρασαν με 78-77, με το αντιαθλητικό φάουλ του Τζέριαν Γκαρντ πάνω τον Τζέιμς Ουέμπ στα 14,1”. να κρίνει ουσιαστικά το παιχνίδι, με τον Μπράουν με βολές στα 7,8 να γράφει το τελικό αποτέλεσμα.

Τρίποντα, κυριαρχία στα ριμπάουντ και τρεις πρωταγωνιστές

Η Λάρισα έφτασε στην τρίτη της νίκη, επιστρέφοντας από το -17, και δείχνοντας νοοτροπία νικητή. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου είχε 11/24 τρίποντα με 45%, ενώ κυριάρχησε στα ριμπάουντ έχοντας 17 περισσότερα από τον Προμηθέα (40-23), με τους Ούεμπ και Γκόρντον να έχει 19. Ο Κώστας Παπαδάκης ήταν αυτός που από το -17 σάλπισε την αντεπίθεση, έχοντας συνολικά 9 πόντους (3/6 σουτ), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ σε αυτή της την προσπάθεια είχε ως συνοδοιπόρο τον Ουέσλει Γκόρντον με 14 πόντους (7/9 διπ.) και 8 ριμπάουντ. Αυτός που τελειώσε την δουλειά ήταν ο Τζέρι Σμιθ με 18 πόντους (3/10 σουτ), 5 ριμπάουντ και 9 συνεχόμενους πόντους στο τελειώμα της αναμέτρησης.

Ο εκνευρισμός του Μίλερ, και το μπλακ άου

Ο Προμηθέας αγωνίστηκε ως ομάδα ως το 29' και έχοντας βρεθεί στο +17 θεώρησε ότι το παιχνίδι κρίθηκε. Η τεχνική ποινή του Ιαν Μίλερ στο 33' ήταν το αποκορύφωμα του εκνευρισμού με τον Αμερικάνο να αποβάλλεται με 5 φάουλ, και έχοντας 10 πόντους (4/9 σουτ) να στερώντας από μια ποιοτική λύση τον Μάκη Γιατρά. Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 15 πόντους (5/11 σουτ) και 6 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.