18 C
Τετάρτη, 2 Οκτωβρίου, 2024

Ανατροπή στην ανατροπή στην Ισπανία (vids, pics)

Brake στο brake στη σειρά ανάμεσα των προημιτελικών ανάμεσα στην Βαλένθια και την Ουνικάχα Μάλαγα. Η Μάλαγα είχε νικήσει στον πρώτο αγώνα εκτός έδρας και οι "πορτοκαλί" πλήρωσαν τους αντιπάλους τους με το ίδιο νόμισμα στο δεύτερο. Επικράτησαν 76-69 και έτσι θα υπάρξει και τρίτος αγώνας στην έδρα τους.

Η Βαλένθια ξεκίνησε καλά, κράτησε το προβάδιμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο η Ουνικάχα έκανε την αντεπίθεσή της. Το 34-43 (21'45'') έγινε 42-43 με σουτ των πρώην "ερυθρόλευκων"  Ουίλτζερ και Ρόμπερτς με τον δεύτερο να δίνει και το προβάδισμα στην ομάδα του (45-43, 26'). Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +5 (50-45, 29'10''), το προβάδισμα άλλαζε χέρια τα επόμενα λεπτά με τη Μάλαγα να προηγείται για τελευταία φορά στη μισά της τέταρτης περιόδου (65-64). Με έξι συνεχόμενους πόντους ο Σαν Εμετέριο έγραψε το 67-70 (37'30''), Τόμας και Βαν Ρόσομ διαμόρφωσαν το 67-74 (39'45'') για να γράψει το τελικό 69-76 ο Βίβες από τη γραμμή.

Ο επόμενος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες θα γίνει την Τρίτη (4/6).

Τα play off στην Ισπανία

Ρεάλ Μαδρίτης-Μανρέσα 1-0

Βαλένθια-Ουνικάχα Μάλαγα 1-1

Μπαρτσελόνα-Μπανταλόνα 1-0

Μπασκόνια-Σαραγόσα 0-2

ACB Photo / M. Pozo

Λεσόρτ και Ρόμπερτς με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων, που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Σάσου Σάλιν. Οι Τόμπεϊ (14), Σαν Εμετέριο (12), Τόμας (11), Βίβες (10) ήταν οι διψήφιοι της Βαλένθια.