22.3 C
Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024

Ανατροπή στην ανατροπή και νίκη για τη Βαλένθια

Η Βαλένθια έπαιξε χωρίς τους Ντιό, Ντούμπλιεβιτς στην πορεία του αγώνα έχασε και τον Φαν Ρόσομ, αλλά παρόλα αυτά κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Χίμκι και να πάρει μια πολύτιμη νίκη με το τελικό 85-83. Στο τέλος της 20ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας η Βαλένθια βρίσκεται στο 7-13 και η Χίμκι στο 11-9.

Από τα πρώτα λεπτά και παρά το ότι οι γηπεδούχοι πήραν μια μικρή διαφορά (18-11, 6'30'') ο αγώνας φαινόταν πως θα έχει τον χαρακτήρα ντέρμπι. Και έτσι εξελίχθηκε με τον Αλεξέι Σβεντ να πρωταγωνιστή στο πρώτο come back των Ρώσων (20-22, 9').

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια ουκ ολίγες φορές στη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά ενώ η Χίμκι έδειχνε προς το τέλος της τρίτης περιόδου, η Βαλένθια έβγαλε αντίδραση για μία ακόμη φορά με τον Τσους Βιδορέτα να μην φοβάται για μία ακόμη φορά να ανακατέψει την τράπουλα, αναζητώντας λύσεις και πολύτιμα λεπτά ξεκούρασης από τις ρεζέρβες του. Το 63-66 όμως έγινε 67-63 (30'25'') με τον Έρικ Γκριν να σημειώνει ένα... τετράποντο για την ισπανική ομάδα.

Η Βαλένθια έκανε ένα βήμα πιο μπροστά με τον Τίμπορ Πλάις και τον Αλμπέρτο Αμπάλδε να παίρνουν προσπάθειες και τον Σαν Εμετέριο να γράφει το 81-75 (36'45''). Το τρίποντο του Χάνεϊκατ (81-78, 37') από τη γωνία άλλαξε και πάλι τη μορφή της αναμέτρησης και ο Μάρκοβιτς έφερε την Χίμκι σε απόσταση αναπνοής (81-80). Γκριν και Αμπάλδε απάντησαν άμεσα (85-80, 38'25'') με τον Μάρκοβιτς απαντά και πάλι για το 85-82 στα 28''. O Σβεντ πήγε στη γραμμή ευστόχησε στην πρώτη, έχασε τη δεύτερη αλλά το ριμπάουντ πήγε στα χέρια του Πλάις με την Βαλένθια να φτάνει στη νίκη

Διαιτητές: ΛαΜόνικα (Ιταλία), Λοτερμόσερ (Γερμανία), Ρομάνο (Ισραήλ)

Δεκάλεπτα: 23-24, 46-44, 63-64, 85-83