13.9 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ανατροπή με «καυτό» Πιρς (vid)

Το ΝΒΑ γύρισε το χρόνο πίσω, στις 25 Μαΐου του 2002, και θυμήθηκε την τρομερή ανατροπή που έκαναν οι Μπόστον Σέλτικς απέναντι στους Νιου Τζέρσεϊ Νετς στο «TD Garden».

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στους τελικούς της Ανατολής, με το σκορ στο 1-1. Οι «Κέλτες» πήραν το προβάδισμα με 2-1 (αν κι εν συνεχεία αποκλείστηκαν, με 4-2), με τον Πολ Πιρς να πετυχαίνει 19π. στην τελευταία περίοδο και συνολικά 28π., ενώ είχε ακόμα πέντε ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, ένα κλέψιμο κι άλλο ένα κόψιμο σε 45.32’. Οι Νεοϋορκέζοι είχαν βρεθεί να προηγούνται ακόμα και με 74-53, αλλά το επιμέρους σερί 41-16 των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο έγειρα την πλάστιγγα υπέρ τους. Δείτε, στο βίντεο που ακολουθεί, ολόκληρο το ματς...