19.5 C
Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου, 2024

Ανατροπή με Γιάννη (vid)

Για μια ακόμα φορά το τελευταίο διάστημα οι Μπακς βρέθηκαν να χάνουν με μεγάλη διαφορά στο ημίχρονο. Για μια ακόμα φορά νίκησαν. Με τον Γιάννη στη σύνθεσή τους δεν έχουν να φοβηθούν ούτε αυτό... "Θύμα" τους αυτή τη φορά ήταν οι Νάγκετς, οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται με διαφορά 17 πόντων στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο γνώρισαν την οργή του Αντετοκούνμπο. Αυτός με τον επίσης πολύ καλό Έρικ Μπλέντσο οδήγησαν τους Μπακς στην ανατροπή και τη νίκη με 104-98.

"Πρέπει να το βελτιώσουμε αυτό. Σήμερα τα πήγαμε καλύτερα, αλλά μπορούμε κι άλλο. Νομίζω ότι το ταλέντο μάς σώζει. Είμαστε τόσο ταλαντούχοι, που ακόμα κι αν χάνουμε με 10 ή 15 πόντους, στο τέλος πάντα θα κερδίζουμε", δήλωσε ο Γιάννης, ο οποίος γέμισε και πάλι τη στατιστική του με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Έρικ Μπλέντσο πρόσθεσε 23 πόντους με δύο κρίσιμα τρίποντα στο τέλος.

Από τους Νάγκετς, που έχασαν το έκτο από τα τελευταία επτά παιχνίδια τους, ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς σκόραρε 20 πόντους.

Στη Σάρλοτ ο Κέμπα Ουόκερ νίκησε μόνος του τους Σελτικς με 117-112! Ο δαιμόνιος γκαρντ των Χόρνετς σκόραρε 43 πόντους, εκ των οποίων τους 21 στην τελευταία περίοδο, οπότε ανέτρεψε το προβάδισμα της ομάδας της Βοστόνης. Είχε 7/10 σουτ σε αυτό το διάστημα, 14/25 συνολικά με 7 τρίποντα και ήταν ασταμάτητος. Πέρασε δε τον Στεφ Κάρι στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ του ΝΒΑ με 29,6 κατά μέσο όρο. Ο Κάιρι Ίρβινγκ είχε 27 πόντους και 11 ασίστ για του Σέλτικς.

Στο Ντιτρόιτ οι Πίστονς ήταν απολαυστικοί και σουτάροντας με 74% εντός παιδιάς νίκησαν εύκολα τους παραπαίοντες Καβαλίερς με 113-102. Ο Αντρέ Ντράμοντ είχε 23 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Μπλέικ Γκρίφιν 21 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Ρέτζι Μπούλοκ 21 πόντους. Από τους Καβαλίερς ο Κόλιν Σέξτον σκόραρε 18 πόντους.

Στην Ιντιανάπολις οι Πέισερς διέλυσαν τους Τζαζ με 121-94, παρά την απουσία του τραυματία Βίκτορ Ολαντίπο. Είχαν όμως ενισχύσεις από την Ευρώπη. Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς σκόραρε 21 πόντους με 21 πόντους και 9/14 σουτ, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις έχασε στο... τσακ το τριπλ νταμπλ έχοντας απολογισμό 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Θύμισε λίγο τον πατέρα του... Ο Ρίκι Ρούμπιο είχε 28 πόντους και 6 ασίστ για τους Τζαζ.

Στη Φιλαδέλφεια οι Σίξερς νίκησαν τους Σανς με 119-114 και παρέμειναν η μοναδική αήττητη ομάδα στην έδρα τους σε όλο το ΝΒΑ με ρεκόρ 9-0. Ο δε Τζόελ Εμπίιντ επικράτησε κατά κράτος στην προσωπική του μονομαχία με το νούμερο 1 του ντραφτ ΝτεΑντρέ Έιτον. Ο Εμπίιντ παρέδωσε μαθήματα στο νεαρό σκοράροντας 33 πόντους και μαζεύοντας 17 ριμπάουντ, αντίθετα ο Έιτον έμεινε στους 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Μπεν Σίμονς είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ για τους Σίξερς, ενώ για τους Σανς, που παραμένουν χωρίς νίκη εκτός έδρας μετά από επτά απόπειρες, ο Ντέβιν Μπούκερ σκόραρε 37 πόντους.

Στην Ατλάντα οι Κλίπερς κατάφεραν να νικήσουν με 127-119 τους Χοκς, παρόλο που βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 15 πόντων στην τρίτη περίοδο. Κατάφεραν όμως να ανατρέψουν την κατάσταση με ένα σερί 20-4 στην τελευταία περίοδο και πρωταγωνιστές τους Μοντρζέλ Χαρέλ, που είχε 25 πόντους και 11 ριμπάουντ, Τομπάιας Χάρις με 24 πόντους και Μάικ Σκοτ με 18 πόντους και 6 τρίποντα. Κι όλα αυτά παρότι δεν έπαιξε ο άρρωστος Ντανίλο Γκαλινάρι. Από τους Χοκς, με τους οποίους δεν αγωνίστηκε καθόλου (ήταν εκτός 12άδας) ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο Τρε Γιανγκ είχε 25 πόντους και ο Τορίν Πρινς 21.

Στο Μέμφις οι Γκρίζλις με σούπερ άμυνα νίκησαν με 98-88 τους Μάβερικς. Ο Μάικ Κόνλεϊ σκόραρε 28 πόντους και ο Μάρκ Γκασόλ είχε 17 πόντους και 15 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ από τους Μάβερικς ο Ντένις Σμιθ είχε 19 πόντους και ο ΝτεΑντρέ Τζόρνταν 17 πόντους και 20 ριμπάουντ. Ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε το πρώτο νταμπλ νταμπλ της καριέρας του στο ΝΒΑ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ήταν όμως άστοχος (6/20 σουτ).

Στη Νέα Ορλεάνη ο Τζούλιους Ραντλ έκανε τα πάντα και οδήγησε τους Πέλικανς σε νίκη επί των Σπερς με 140-126. Ο Ραντλ τελείωσε τον αγώνα με τριπλ νταμπλ, καθώς είχε 21 πόντους 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 25 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ πάντως ήταν ο Άντονι Ντέιβις με 29 πόντους, ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ. Από τους Σπερς ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν σκόραρε 21 πόντους και ο Μπράιαν Φορμπς 20.

Στο Σακραμέντο ο Μπάντι Χιλντ έβαλε τρία κρίσιμα τρίποντα στα τελευταία λεπτά του αγώνα και οι Κινγκς νίκησαν τους Θάντερ με 117-113. Ο Χιλντ τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους και μαζί με τον Άιμαν Σούμπερτ, που σκόραρε 23, ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Σακραμέντο, που δεν είχε στη 12άδα της τον Κώστα Κουφό. Στους Θάντερ επέστρεψε μετά από απουσία από πέντε αγώνες ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, που το Σάββατο έγινα πατέρας διδύμων κοριτσιών. Στην επιστροφή του είχε 29 πόντους, 13 ασίστ και έναν... καυγά με τον Ουίλι Κόλι-Στάιν, που κόστισε από μια τεχνική ποινή στον Κόλι-Στάιν και τον Στίβεν Άνταμς, που έτρεξε να βοηθήσει τον Ουέστμπρουκ.