25.8 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Ανατροπή και σπουδαία νίκη για τις Νεανίδες

Την πρώτη νίκη της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18, στο Σοπόν, πέτυχε η Εθνική Ελλάδας Νεανίδων με 62-57 επί της Τουρκίας.

Παρά το κακό ξεκίνημά του, με αποτέλεσμα να βρεθεί να χάνει με 8-2, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του κι έκανε την ανατροπή, πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη νίκη του στα ουγγρικά παρκέ μετά την ήττα της πρεμιέρας από τη Λετονία. Οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 15-13 και το ημίχρονο στο +4 (26-30), αλλά το «μπλακ άουτ» τους στο τρίτο δεκάλεπτο επέτρεψε στις Τουρκάλες να καταφέρουν σερί 9-0 και να προηγηθούν με 35-32. Η ελληνική αντεπίθεση έφερε την ισοπαλία, 37-37, ωστόσο η αντίπαλη ομάδα βρέθηκε και πάλι μπροστά στο σκορ με το σφύριγμα της λήξης της τρίτης περιόδου (40-39).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό. Η Τουρκία έφθασε να προηγείται με +5 (44-39), όμως με ένα σερί εφτά πόντων η Εθνική μας πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ, με 46-44. Η τουρκική ομάδα ισοφάρισε σε 46-46, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά η «γαλανόλευκη» προηγούνταν συνεχώς στο σκορ, φθάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +7 (50-57), 1.50’’πριν από τη λήξη, «καθαρίζοντας» επί της ουσίας την επικράτηση. Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της διοργάνωσης η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τη Δευτέρα (07/08, 19.00) την «οικοδέσποινα» Ουγγαρία.

Δεκάλεπτα: 13-15, 26-30, 40-39, 57-62.
Τουρκία (Άκερ): Γιουνέρ 16, Γιλντιζάν 7, Σαχίν, Ουλντέ, Ουγιούρ 3 (1), Ταζάρ 1, Τασκίν, Γιλντίζ 4, Κούρτεμεζ, Αλπέρ 26 (5), Τοπκού, Γεζγκιν.
Ελλάδα (Καφαντάρη): Κοντογεώργου 6 (1), Τσινέκε Ε. 23 (1), Τζανετάτου 2, Αναστασοπούλου 8, Τσινέκε Κ. 15 (1), Παναγιωτοπούλου 4, Κούκη 4, Χατζηβασιλείου, Πράπα, Στούπα.