14.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ανατροπή και νίκη από τα 6μ75 για τη Βαλένθια (vids)

Η Σαν Πάμπλο Μπούργος είχε τον έλεγχο του αγώνα για σχεδόν 37 λεπτά, αλλά το τελευταίο τρίλεπτο ανήκει στη Βαλένθια που έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη με το τελικό 94-90 στην τελική φάση του ισπανικού πρωταθλήματος. Κλειδί τα τρίποντα για τους "πορτοκαλί", καθώς όσο εκνευριστικά άστοχοι ήταν για σχεδόν τρία δεκάλεπτο, τόσο εύστοχοι ήταν στο υπόλοιπό της αναμέτρησης, σφραγίζοντας τη νίκη από τα 6μ75.

Η ομάδα του Ζοάν Πενιαρόγια έδειξε με το «καλημέρα» το καλό της πρόσωπο, όπως έχει κάνει γενικότερα σε αυτό το τουρνουά. Ήταν αυτή που πρώτη πήρε προβάδισμα για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο 20-27 και τη διαφορά να φτάνει και στο +15 (36-51, 19’).

Η Βαλένθια αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, έδωσε στη διαφορά και πάλι μονοψήφια τιμή (47-56, 24’), αλλά η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα έδειχνε να βρίσκει τις λύσεις κάθε φορά που οι οικοδεσπότες έκαναν ένα βήμα μπροστά (56-67, 29’40’’).

Η μάχη συνεχίστηκε και στην τελική ευθεία με το 60-70 (31’) να γίνεται 75-78 (36’) με τη Βαλένθια να βρίσκει το σουτ τριών πόντων για το οποίο είχε εκδώσει … amber alert! Με δύο τρίποντα του Φιτιπάλντο ήρθε η απάντηση της Μπούργος (78-84, 36’22’’). Ντόρνεκαμπ και Τόμπεϊ έγραψαν το 85-84 (37’40’’) με τον πρώτο να ευστοχεί και πάλι από μακρινή απόσταση για το 88-86 με 1’40’’ για το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Φιτιπάλντο ήταν και πάλι εκεί, ευστόχησε στο τέταρτο τρίποντό του στο παιχνίδι (4/5) κερδίζοντας και το φάουλ για να κάνει με… τετράποντο πλέον το 88-90. Το… ντέρμπι με τον Ντόρνεκαμπ συνεχίστηκε από τα 6μ75 (91-90. 39’20’’). Ο Άπιτς αστόχησε, ο Λόιντ ευστόχησε για τρεις και, έγραψε το 94-90 και πήρε τη νίκη.

Η Βαλένθια σημείωσε 38 πόντους στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο συνολικά και 36 μόνο στο τέταρτο. Ο Άαρον Ντόρνεκαμπ ήταν ο παίκτης κλειδί για τη νίκη, αφήνοντας το παιχνίδι με εννέα πόντους και επτά ριμπάουντ. Τον τίτλο του κορυφαίου δικαιούται το Μάικ Τόμπεϊ με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ. Αμπάλδε, Λόιντ και Βαν Ρόσον πρόσθεσαν 14, 13 και 12 αντίστοιχα. Για τους ηττημένους οι Φιτιπάλντο, Μπενίτε και Αγκιλάρ ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 17, 15 και 12 αντίστοιχα.

Η Σαν Πάμπλο Μπούργος αντιμετωπίζει μεθαύριο (26/6) την ΜόραΜπανκ Ανδόρρα στις 16.30 και η Βαλένθια την Γκραν Κανάρια του Γιάννη Μπουρούση και του Φώτη Κατσικάρη στις 19.30. Όλοι οι αγώνες μεταδίδονται από τα κανάλια Cosmote Sports.