20.3 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Ανατροπή για τη Βιλερμπάν, σε κρίση η Χίμκι (vid)

Η Βιλερμπάν έκανε το 2/2 μέσα στο «Αστρομπάλ» αυτήν τη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague επικρατώντας της Χίμκι με 90-84 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Οι Γάλλοι έκαναν ολική επαναφορά στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, αφού είχαν βρεθεί να χάνουν μέχρι και με 15 πόντους (40-25) στο πρώτο ημίχρονο.

Αυτή ήταν η έκτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις στη διοργάνωση και συνολικά 13(!), που την φέρνει στην τελευταία θέση της κατάταξης. Αντίθετα, η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-9.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 11 πόντους στην εναρκτήρια περίοδο (και τους 7 πρώτους της ομάδα του στο παιχνίδι) έδωσε ρυθμό στη Χίμκι, η οποία πήρε κεφάλι στο σκορ με 29-20 στο δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενη και τα μακρινά σουτ (4/6 τρίποντα).

Η Βιλερμπάν είχε ένα νεκρό διάστημα περίπιυ 3 λεπτών στη δεύτερη περίοδο, κατά το οποίο οι Ρώσοι άνοιξαν κι άλλο στην ψαλίδα (40-25 στο 14'30"). Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ σταδιακά έβρισκε τα πατήματά της στην επίθεση και χάρις σε εύστοχο τρίποντο του Νόρις Κόουλ στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου, μείωσε σε 51-43.

Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μόλις 3 αγωνιστικά λεπτά μετά την ανάπαυλα για να μειώσουν στο καλάθι (56-54) και λίγο αργότερα, τρέχοντας ένα σερί 11-0 κατάφεραν να πάρουν και κεφάλι στο σκορ (69-64 στο 28'13") με «πρώτο βιολί» τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε. Η Χίμκι, ωστόσο, μείωσε σε 72-70 πριν την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου με έμμεσο τρίποντο του Βιάτσεσλαφ Ζάιτσεφ

Ο ρυθμός στην επίθεση μειώθηκε αισθητά, με τις ομάδες να είναι ισόπαλες, 77-77, στο 35'. Ο Αλεξέι Σβεντ αποβλήθηκε με 5 φάουλ, 2'44' πριν το φινάλε με τον Νόρις Κόουλ να γράφει από τη γραμμή της φιλανθρωπίας το 81-77 υπέρ της Βιλερμπάν. Η Χίμκι συνέχιζε να χαρίζει βολές στους Γάλλους κι εκείνοι ήταν αρκετά εύστοχοι. Ο Ντέιβιντ Λάιτι με μια όμορφη διείσδυση έγραψε με το 88-83 με 18" να απομένουν στο χρονόμετρο βάζοντας ουσιαστικά τέλος στη σεμνή τελετή.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Αλεξέι Σβεντ πέτυχε το 5ο φετινό double-double me 14 πόντους (1/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα), 10 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, υποπίπτοντας όμως σε 4 λάθηκαι 5 φάουλ. Ο Ντέβιν Μπούκερ έκανε εξαιρετική δουλειά για τη Χίμκι, σημειώνοντας 26 πόντους (8/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/6 βολές) μαζί με 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ (32 PIR).

ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ: Η Βιλερμπάν έφτασε στη νίκη έχοντας διάφορους πρωταγωνιστές ανά διαστήματα. Ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε ήταν ο πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες. Άλλους 19 πόντους και 4 ασίστ προσέφερε ο Νόρις Κόουλ. Γεμάτη στατιστική είχε και ο Μουσταφά Φολ με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, αλλά και 4 λάθη. Εξίσου σημαντικός και ο Ντέιβιντ Λάιτι με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 43-51, 72-70, 90-84