21.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Αναντόλου Έφες-Μπαρτσελόνα 93-95: Απίστευτη νίκη, απίστευτος αγώνας (pics, vids)

Η Μπαρτσελόνα μετά από έναν συναρπαστικό και γεμάτο ένταση αγώνα που κρίθηκε στην παράταση επικράτησε της Αναντόλου Έφες στην παράταση στην Κωνσταντινούπολη με 95-93. Έτσι, βρίσκεται στην πρώτη της κατάταξης με 11-2 και συγκάτοικο τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η Έφες βρίσκεται στο 6-7.

O αγώνας κύλησε όπως περίμεναν οι περισσότεροι. Με δύναμη, εντυπωσιακές φάσεις, διαφορετικούς πρωταγωνιστές και ξεχωριστό ενδιαφέρον. Οι γηπεδούχοι πήραν πρώτοι μια διαφορά που έφτασε στο +10 στα μισά τη διαδρομής (47-37, 20'). Η Μπαρτσελόνα όμως επέστρεψε με τους Λαπροβίτολα και Μίροτιτς σε πρώτο πλάνο (64-62, 28'40'').

Ο Σανλί ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στους Καταλανούς στην τέταρτη περίοδο (68-69, 32'30''). Ο ίδιος, με τον ίδιο τρόπο, έγραψε και το 68-72 (33'45''), για να χρεωθεί αμέσως μετά με τέταρτο φάουλ. Ανάλογο σκηνικό διαμορφώθηκε με τον Σέρχι Μαρτίνεθ, ο οποίος με τρίποντο έγραψε το 70-75 (35'20'') για να χρεωθεί κι αυτός με τέταρτο φάουλ στην επόμενη φάση.

Η Έφες ισοφάρισε (75-75) με τον Πλάις, αλλά η επιστροφή του Σανλί έφερε κι ένα προσωπικό 5-0 για το 75-80 (38'20''). Με 50'' στο ρολόι ο Μίτσιτς ευστόχησε από τα 6μ75 για το 78-80 και στη συνέχεια έκλεψε και την μπάλα. Ο Λάρκιν κέρδισε το φάουλ για το 80-80 με 20'' να απομένουν οδηγώντας στο παιχνίδι στην παράταση. Με το "καλημέρα" ο Μίροτιτς έγραψε το 82-80 και στη συνέχεια αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ και τον ίδιο δρόμο ακολούθησε δευτερόλεπτα αργότερα ο Σέιν Λάρκιν!

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Κούριτς διαμόρφωσαν το 81-87. Η ένταση είχε μεγαλώσει, ο Πλάις μετά το τρίποντο στο οποίο ευστόχησε, χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ για να έρθει το ξέσπασμα του Εργκίν Αταμάν και η τεχνική ποινή στον πάγκο της Έφες. Για να έρθει και δεύτερη τεχνική ποινή και η αποβολή του μαζί με το 84-91. Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει. Ο Σίμον με μακρινό τρίποντο έγραψε το 89-91 με 1'30'' για τη ολοκλήρωση και της παράτασης.Ο Μίτσιτς μείσωε σε 90-91 και ο Γιοκουμπάιτις απάντησε με γκολ φάουλ για το 90-94 με 45'' να απομένουν. Οι Καταλανοί έκαναν το λάθος, ο Μοερμάν έβαλε το τρίποντο για το 93-94 με 2'' για το τέλος και της παράτασης. Ο Σανλί κέρδισε το φάουλ, έγραψε το 93-95 και ήταν το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας, αφού το τρίποντο του Σίμον δεν βρήκε το στόχο.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Μπελόσεβιτς, Ντιφαλά