32.3 C
Δευτέρα, 1 Ιουλίου, 2024

Ανακοίνωσε Πράδερ ο Προμηθέας (vids)

Παίκτης του Προμηθέα Πατρών κι επίσημα πλέον είναι ο Κέισι Πράδερ, με τους διοικούντες την ΚΑΕ να ανακοινώνουν την απόκτησή του.

Ο 26άχρονος γκαρντ/φόργουορντ επί της ουσίας θα καλύψει το κενό που δημιουργήθηκε στο ρόστερ του συγκροτήματος του Μάκη Γιατρά μετά την αποχώρηση του Τουρέ Μάρι, όπως σας είχε ενημερώσει σχετικά το Basketa.gr. Ο Αμερικανός αποφοίτησε από το Φλόριντα κι έχει αναδειχθεί τρεις φορές πρωταθλητής Αυστραλίας. Πρόκειται για σημαντική ενίσχυση για το αχαϊκό συγκρότημα, με το πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Basket League να μπαίνει στην τελική ευθεία και τη «μάχη» για την κατάκτηση της τρίτης θέσης να κορυφώνεται.

Η ανακοίνωση: «Η ΚΑΕ Προμηθέας Πάτρας ανακοινώνει την απόκτηση του Casey Prather και τον καλωσορίζει στην οικογένεια του Συλλόγου. Ο γεννημένος την 29η Μαΐου 1991, στο Τζάκσον του Τενεσί των Η.Π.Α., ύψους 1,98 guard, φοίτησε στο Πανεπιστήμιο της Florida (NCAA), με το οποίο έφτασε και τις 4 χρονιές στους 8 του Τελικού Τουρνουά. Έχει αγωνιστεί σε Bakersfield Jam (NBA Development League), Perth Wildcats (με τους οποίους κατέκτησε 2 πρωταθλήματα Αυστραλίας), Ratiopharm Ulm (Γερμανία) και Melbourne United (όπου κατέκτησε τον 3ο συνεχόμενο τίτλο στην Αυστραλία).

Στην τελευταία του σεζόν στην Αυστραλία σκόραρε 16,1 πόντους, μάζεψε 5,3 ριμπάουντ και μοίρασε 2,5 ασίστ ανά αγώνα, ενώ στους ημιτελικούς και τελικούς του πρωταθλήματος ήταν καθοριστικός, με αποκορύφωμα τον τελευταίο και καθοριστικό τελικό με την Αδελαΐδα, όταν σκόραρε 19 πόντους, πήρε 11 ριμπάουντ και είχε και 5 κλεψίματα».